• Siedemnastoletni pacjent przeszedł operację ekstrakcji dwóch zatrzymanych trzecich zębów trzonowych. Siedem dni po zabiegu pacjent zaczął kaszleć krwią i stan jego zdrowia zaczął się szybko pogarszać.
  • Lekarze początkowo podejrzewali wieloogniskowe zapalenie płuc, jednak okazało się, że chłopiec ma układowe zapalenie naczyń (vasculitis).
  • Płuca nie są jedynym narządem objętym zapaleniem naczyń. Nastolatek ma zniszczoną śledzionę a także uszkodzone nerki

Ekstrakcja ósemek.  Po zabiegu krwioplucie i sepsa

W Stanach Zjednoczonych siedemnastoletni pacjent w październiku 2022 roku przeszedł operację ekstrakcji dwóch zatrzymanych trzecich zębów trzonowych. Siedem dni po zabiegu pacjent zaczął kaszleć krwią i stan jego zdrowia zaczął się szybko pogarszać. Przed ekstrakcją był zdrowy, chodził na siłownię, informuje portal krdo.com.

Dwa dni po tym, jak pojawiło się krwioplucie, doznał wstrząsu septycznego. Trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii. W marcu 2023 r., ponad cztery miesiące później pacjent przebywał w szpitalu, miał problemy nawet przejściem  do łazienki.

Lekarze początkowo podejrzewali wieloogniskowe zapalenie płuc, jednak okazało się, że chłopiec ma układowe zapalenie naczyń (vasculitis). To rzadka choroba autoimmunologiczna - układ odpornościowy atakuje własne naczynia krwionośne.

Groźna dla życia choroba. Zapoczątkowana przez rutynowy zabieg

Nie jest jasne, co dokładnie spowodowało rozwój vasculitis. Uważa  się, że czynniki genetyczne są ważne w tym procesie chorobowym, jednak niektóre przypadki zapalenia naczyń mogą być spowodowane  np. reakcją na leki. Nie jest jasne, co dokładnie w trakcie zabiegu ekstrakcji zębów mądrości mogło do tego doprowadzić.

Nastolatek ma obecnie trudności z oddychaniem i czeka na przeszczep płuc. Rodzina zorganizowała zbiórkę pieniędzy na platformie crowdfundingowej, aby opłacać jego koszty leczenia.

Niestety okazało się, że płuca nie są jedynym narządem  objętym zapaleniem naczyń. Nastolatek ma zniszczoną śledzionę a także uszkodzone nerki.