• FlexiOss, materiał opracowany i opatentowany przez polskich naukowców, otrzymał od jury konkursu, zorganizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Inwestorów Długoterminowych, główną nagrodę
  • FlexiOss może być szeroko wykorzystywany w ortopedii, chirurgii urazowej i szczękowo-twarzowej oraz chirurgii stomatologicznej
  • Materiał dedykowany chirurgii stomatologicznej sprzedawany jest pod marką FlexiOss®Dent

FlexiOss z prestiżową nagrodą

Flagowy produkt lubelskiej spółki – FlexiOss, otrzymał od jury konkursu zorganizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Inwestorów Długoterminowych maksymalną liczbę punktów.

W konkursie zostało wyłonionych trzech zwycięzców spośród ponad 40 propozycji przedstawionych przez członków ELTI.

Wręczenie nagród odbyło się 20 lipca 2023 r. w Madrycie podczas obchodów 10-lecia ELTI. Zwycięzcy zostali wybrani spośród ponad 40 propozycji przedstawionych przez członków ELTI, które prezentowały wybitne pomysły i przedsiębiorcze podejście w obszarach innowacji, zielonych i zrównoważonych inwestycji oraz wpływu społecznego.

- Ciężka praca nad projektem FlexiOss - jak widać - przynosi efekty. Nasz produkt jest w trakcie komercjalizacji, a już został zauważony na świecie. Cieszę się, że już na tym etapie możemy pochwalić się sukcesami, jesteśmy zaszczyceni otrzymaniem wyróżnienia od Europejskiego Stowarzyszenia Inwestorów Długoterminowych. Nagroda jest dowodem na to, że warto ten projekt jeszcze szerzej rozwijać. Zastosowanie produktu nie tylko w chirurgii, a także stomatologii i weterynarii umożliwia nam działanie na wielu polach biznesowych - mówi Maciej Maniecki, prezes zarządu Medical Inventi.

Preparat implantologiczny o niecodziennych właściwościach 

Pod względem składu i właściwości jest podobny do tkanki kostnej, charakteryzuje się biozgodnością, bioaktywnością i  nietoksycznością.

Z  uwagi na wysoką i  zróżnicowaną porowatość może stanowić rusztowanie dla komórek osteogennych pochodzących ze ścian ubytku kostnego oraz dzięki wysokiej reaktywności jonowej (bioaktywności) może znacząco wpływać na proces rekonstrukcji kości.

Jest materiałem wchłaniającym płyny (m. in. krew, osocze, roztwory leków), dzięki czemu może pełnić rolę nośnika substancji biologicznych, a  zwłaszcza leków przeciwbakteryjnych, co pozwala ograniczać systemowe stosowanie antybiotyków w  okresie okołozabiegowym. Implant FlexiOss wykazuje własności sprężyste, dobrą poręczność chirurgiczną, w stanie wilgotnym można go podczas zabiegu dopasowywać do pożądanego kształtu.

Jest podatny na indywidualne dopasowanie do wymiarów (kształtu) uzupełnianego ubytku w trakcie operacji poprzez cięcie lub zginanie.

Dzięki spoistości nie przemieszcza się i nie wydziela z miejsca wszczepienia. Łatwość jego stosowania, tj. formowania, cięcia i wypełniania ubytków kostnych, daje dużą swobodę osobie operującej, pozwalając wypełnić ubytki dużych rozmiarów o nieregularnym kształcie.

Wielorakie zastosowanie FlexiOss

Według kapituły ELTI Awards, FlexiOss to przełomowe rozwiązanie w dziedzinie nowoczesnych preparatów implantologicznych III generacji. Unikając stosowania białka zwierzęcego i ludzkiego, może być z łatwością stosowany w krajach o różnych przekonaniach religijnych i kulturowych. Dzięki strukturze na polimerach cukrowych ryzyko infekcji i reakcje odrzucenia są znacznie zmniejszone.

Zainteresowanie ze strony USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich pokazuje, że jest to innowacja rynkowa. Produkt można również rozszerzyć na ortodoncję lub weterynarię, co czyni go uniwersalnym. Ponadto jest także nadzieją dla lekarzy, a przede wszystkim pacjentów, na powodzenie w leczeniu osteoporozy lub raka kości.

FlexiOss to kompozyt kościozastępczy stosowany w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który po wszczepieniu korzystnie integruje się z kością pacjenta wspierając proces odbudowy naturalnej tkanki kostnej. Eliminuje to konieczność powtórnej operacji w celu usunięcia implantu.

Medical Inventi komercjalizuje produkt i sukcesywnie wprowadza go na globalne rynki. W maju tego roku zostały przeprowadzone pierwsze operacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Spółka prowadzi rozmowy z 14 dystrybutorami z Europy i Azji.

Europejskie Stowarzyszenie Inwestorów Długoterminowych zostało założone w lipcu 2013 roku w Paryżu przez NPBI i EBI. Obecnie do ELTI przynależy 31 europejskich instytucji finansowych. Suma bilansowa członków ELTI wynosi 2,6 bln EUR. 

W 2024 roku Medical Inventi rozważa debiut na rynku NewConnect.