• 12-letni pacjent w trakcie leczenia aparatem ortodontycznym zgłosił się do szpitala z zaburzeniami neurologicznymi
  • Tomografia komputerowa wykazała, że w jego mózgu tkwi kawałek drutu ortodontycznego, który dostał się przez otwór owalny w podstawie czaszki do lewego płata skroniowego
  • Opis przypadku zamieścił periodyk Radiology Case Reports

Drut ortodontyczny w mózgu chłopca

12-letni chłopiec zgłosił się na oddział ratunkowy, od dwóch dni miał nudności i wymiotował.

Miesiąc wcześniej wymieniono mu aparat ortodontyczny. Po dwóch tygodniach zaczął odczuwać ból szczęki, a jego rodzina zauważyła brak fragmentu drutu ortodontycznego. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał  antybiotyki, uznając że jest to infekcja. 

W przeddzień zgłoszenia się do szpitala chłopiec zaczął mówić wyłącznie po hiszpańsku, co było dziwne, gdyż jego  podstawowym językiem jest angielski. Opis przypadku tego pacjenta opublikował  Radiology Case Reports.

W szpitalu chłopiec został poddany badaniu metodą tomografii komputerowej, która  wykazała, że ​ drut z aparatu ortodontycznego przemieścił się do lewego płata skroniowego, powodując krwotok śródmiąższowy. Angiografia głowy i szyi potwierdziła, że zakończenie drutu ortodontycznego który przedostał się przez otwór owalny w podstawie czaszki, tkwi w płacie skroniowym, powodując krwotok o wymiarach 2,4 × 1,6 cm z wczesnymi objawami obrzęku naczyniopochodnego. 

Chirurdzy usuwają drut ortodontyczny z mózgu

Przeprowadzono operację, podczas której  bez żadnych komplikacji usunięto drut.

Badanie neurologiczne przeprowadzone po wybudzenia chłopca wykazało, że wszystkie nerwy czaszkowe były nienaruszone. Pacjent nadal miał zawroty głowy i niewyraźnie widział. Obrazowanie rezonansem magnetycznym wykazało  stabilny krwiak śródmiąższowy z obrzękiem naczyniopochodnym i brak oznak zakażenia. Po czterech dniach chłopiec został wypisany ze szpitala, przy przemieszczaniu się musiał korzystać z chodzika. 

Otwór owalny, to niewielka przestrzeń w podstawie czaszki ulokowany wewnątrz kości klinowej. Przez ten otwór przebiegają m.in.  gałąź żuchwowa nerwu trójdzielnego (który zapewnia czucie do dolnej części twarzy, a także dostarcza bodźców motorycznych do mięśni żucia), a także tętnica oponowa, nerw skalisty  oraz żyła emisyjna. To pierwszy opis przypadku, w którym ciało obce dostaje się do mózgu przez otwór owalny.

Pacjent miał szczęście, gdyż nie doznał uszkodzenia żadnej ze struktur w obrębie otworu owalnego ani wokół niego. 

Podejrzewamy, że drut wchodził do otworu owalnego przez wiele dni i był nieustannie wpychany w trakcie żucia pokarmu, aż utkwił w płacie skroniowym, podkreśla Ryan D. Morgan ze School of Medicine, Texas Tech University Health Sciences Center Lubbock, w Stanach Zjednoczonych.

Po pewnym czasie chłopiec przestał korzystać z chodzika, jednak cierpiał na napady padaczkowe, które pojawiały się jeszcze po trzech miesiącach od operacji mózgu. Pacjent pozostał pod opieką neurologa.