
- Łatwe w produkcji urządzenie może stać się użyteczne w ocenie stanu zdrowia pacjenta
- Komórki elektrochemiczne wytrawione laserem na drewnianej szpatułce mierzą poziom glukozy i azotynów w ślinie, a tym samym mogą pomagać w diagnostyce cukrzycy i chorób przyzębia
- Naukowcy dowodzą, że drewnianą szpatułkę będzie można wyposażyć w czujniki badające ilość innych markerów stanu zdrowia. To tanie i łatwe do wyprodukowania w placówce medycznej narzędzie diagnostyczne, podkreśla potencjał nowego rozwiązania Analytical Chemistry
Szpatułka do języka. Nietypowo wyposażona
Podczas badania jamy ustnej i gardła pacjenta lekarze często używają jednorazowej drewnianej szpatułki. Na pomysł, by działała jak czujnik aktywnie oceniający stan zdrowia, wpadli naukowcy z Department of Chemistry, National and Kapodistrian University of Athens, w Grecji.
Drewno - biodegradowalny naturalny materiał, dostępny powszechnie i niedrogi jest atrakcyjny dla naukowców projektujących nowoczesne urządzenia takie jak czujniki czy elektronika.
Problem w tym, że drewno nie przewodzi prądu elektrycznego. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie lasera o dużej mocy do zwęglenia określonych partii szpatułki, i zamienienia ich w grafit. To jednak skomplikowana technika wymagająca wyrafinowanego i kosztownego oprzyrządowania, atmosfery beztlenowej i środków zmniejszających palność. Aby opracować tańszy i łatwiejszy proces, wykorzystano lasery diodowe małej mocy.

Czytaj więcej
Władze gminy z uporem walczą o zdrowy uśmiech dzieciElektrody na szpatułce do badania gardła. Wykryją zapalenie dziąseł
Zespół projektantów użył przenośnego, niedrogiego grawera laserowego, wykorzystał go do stworzenia wzoru przewodzących elektrod grafitowych. Nie było konieczności stosowania specjalnych warunków. Elektrody te tworzyły ogniwa elektrochemiczne.
Powstał w ten sposób bioczujnik, za pomocą którego wykonywano pomiary stężenia azotynów i glukozy w sztucznej ślinie. Poziom azotynów ujawnia choroby jamy ustnej, na przykła zapalenie przyzębia, podczas gdy określanie poziomu glukozy może służyć w diagnostyce cukrzycy.
Naukowcy twierdzą, że te niedrogie urządzenia można zaadaptować do wykrywania innych biomarkerów zawartych w ślinie. Co także ma znaczenie - nie powinno być problemów z wyprodukowaniem takich bioczujników na miejscu w placówkach medycznych, informuje Analytical Chemistry.

Czytaj więcej
Najlepiej płatne zawody. Medycyna na czele
Komentarze