• Osoby, mające problemy sercowo – naczyniowe, często borykają się z dolegliwościami ze strony dziąseł
  • Im więcej białych krwinek wykrytych w ślinie, tym większe ryzyko chorób kardiologicznych
  • Uzasadnione jest wprowadzenie badań przesiewowych, wykonywanych równolegle z regularną kontrolą stomatologiczną. W ten sposób można w łatwy sposób, przed ujawnieniem się swoistych symptomów, zdiagnozować problemy kardiologiczne  

Stan zapalny przyzębia oddziałuje na cały organizm 

Okazuje się, że stan zapalny, prowadzący do zapalenia przyzębia, to wyraźny symptom wskazujący na problemy z tętnicami i w efekcie na potencjalnie wyższe ryzyko chorób układu krążenia.

Podstawą do stawiania diagnozy jest analiza liczby białych krwinek wykrytych w ślinie. Prosta badanie może być wczesnym, a przy tym niezawodnym wskaźnikiem złego stanu tętnic.

Z badań naukowców wynika, że choroby dziąseł występują zauważalnie częściej u osób otyłych, których ogólnie gorszy stan zdrowia był często następstwem próchnicy zębów spowodowanej nadmierną liczbą bakterii w jamie ustnej.

- Kiepski stan zdrowia jamy ustnej zauważalnie podwyższa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia nawet u młodych zdrowych osób - twierdził Ker-Yung Hong z University of Western Ontario. 

W ocenie realizatorów programu badawczego czynniki zapalne mogą przedostać się do krwioobiegu przez dziąsła i uszkodzić układ naczyniowy regulujący przepływ krwi w organizmie. To utrudnia dystrybucję tlenu i składników odżywczych.

Płukanie ust solą fizjologiczną głównym elementem badania 

Specjaliści z University of Western Ontario oceniali stan jamy ustnej 28 niepalących osób w wieku od 18 do 30 lat. Osoby te nie miały żadnych chorób, które mogłyby mieć wpływ na stan układu kardiologicznego.

Uczestnicy badania nie przyjmowali pokarmu i napojów przez sześć godzin. Następnie płukali usta roztworem soli fizjologicznej Pobrany materiał badano pod kątem liczby białych krwinek.

Wniosek jest jednoznaczny. Im więcej białych krwinek wykrytych w ślinie, tym większe ryzyko chorób kardiologicznych. Z tego względu - w ocenie lekarzy - uzasadnione jest wprowadzenie badań przesiewowych, wykonywanych równolegle z regularną kontrolą stomatologiczną.

Chore dziąsła - chore serce

- Z oceny stanu zdrowia naszych pacjentów mających problemy sercowo – naczyniowe wynika, że większość z nich boryka się z dolegliwościami ze strony dziąseł  – powiedział dr Ali Barhum, dentysta w saudyjsko-niemieckim szpitalu w Dubaju. – Szacujemy, że ok. 60 – 70 proc. osób z problemami zdrowotnymi ma objawy w jamie ustnej – dodał dr Barhum.

- Większość ludzi myśli, że wizyta u dentysty ma na celu wyłącznie sprawdzenie stanu zębów, ale tak nie jest. Przebadanie jamy ustnej może być dobrym sposobem oceny ogólnego stanu zdrowia

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Frontiers of Oral Health .