• Niewielu pacjentów codziennie nitkuje zęby, a nawet w tej grupie zaledwie kilkanaście procent poprawnie, zgodnie z instruktażem lekarza, czyści przestrzeń międzyzębową
  • Złe wykonanie tej czynności nie tylko nie jest skuteczne, ale może wręcz szkodzić zdrowiu dziąseł. Jednak nitkowanie zgodnie z profesjonalnymi zasadami skutecznie pomaga w leczeniu chorób dziąseł
  • Porównywano efekty nitkowania połączonego z rutynową higieną jamy ustnej oraz samego szczotkowania zębów u pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł, o wynikach informuje Journal of Dental Hygiene

Nitkowanie. Ważne w codziennej higienie jamy ustnej

Nitkowanie zębów jest zalecane przez lekarzy dentystów, jako prosta czynność ograniczająca gromadzenie się biofilmu bakteryjnego w przestrzeniach  międzyzębowych. Ale jak podkreślają specjaliści, duże znaczenie ma sposób w jaki nitkowanie jest prowadzone, na ile dokładnie przestrzegane są zasady, o których pacjent informowany jest w trakcie instruktażu.

Niestety złe wykonanie tej czynności  nie jest skuteczne. Podobnie jak szczotkowanie zębów. Codzienna czynność niewiele wpływa na stan zdrowia jamy ustnej, o ile mycie zębów nie jest wykonywane na zasadach określanych przez profesjonalną wiedzę.

Co piąty pacjent czyści zęby nicią dentystyczną

Z badań prof. Robina Seymoura z Dental Sciences (Newcastle University) wynika, że zaledwie co piąta osoba regularnie czyści zęby nićmi dentystycznymi (robi to zazwyczaj dwa, trzy razy w tygodniu). Tyle że zaledwie kilkanaście procent z osób nitkujących przestrzeń międzyzębową robi to poprawnie, inni wyrządzają tą aktywnością więcej szkody niż pożytku. 

Stosowanie nitki stomatologicznej wymaga dużej wprawy, w przeciwnym razie zamiast usuwania resztek pożywienia, pozostałego pomiędzy zębami, przesuwa je w kierunku dziąseł, co stanowi wysoce niepożądany zabieg.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest duże prawdopodobieństwo doprowadzenia do mikroskaleczeń śluzówki, co jest dodatkowym czynnikiem ryzyka powstawania niebezpiecznych zapaleń.

Niewprawne nitkowanie zębów nie tylko nie usuwa chorobotwórczych drobnoustrojów z jamy ustnej, ale przenosi je w inne, dotychczas wolne od niebezpiecznych mikroorganizmów, miejsca.

Nitkowanie leczy dziąsła. W ciągu 2 miesięcy

Skuteczność dobrze wykonanego nitkowania zębów  potwierdzają badania wykonane ostatnio w Department of Periodontology, Tufts University School of Dental Medicine, w Stanach Zjednoczonych.

Porównywano efekty nitkowania połączonego z rutynową higieną jamy ustnej oraz samego szczotkowania zębów u pacjentów ze stanem zapalnym dziąseł, o którym świadczyło krwawienie podczas badania sondą periodontologiczną. Badanie opisuje Journal of Dental Hygiene.

W badaniu brało udział 36 osób dorosłych - pacjentów przychodni uniwersyteckiej, nie palących tytoniu, z zapaleniem dziąseł, ogólnie zdrowych. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, z których tylko jedna otrzymała instruktaż stosowania nici stomatologicznej i miała nitkować zęby raz dziennie. Osoby z drugiej grupy proszono o przestrzeganie ich zwykłej rutyny higieny jamy ustnej.

Kliniczna ocena stanu dziąseł była wykonana po 2,4 i 8-iu tygodniach trwania badania.

Po dwóch miesiącach przestrzegania założonych w badaniu zasad higieny jamy ustnej, krwawienie dziąseł zmniejszyło się u osób nitkujących zęby o 70 proc., zaś u osób który tylko stosowały szczotkowanie o 30 proc.

Jak widać potencjał terapeutyczny nitkowania jest ogromny, pod warunkiem opanowania jego zasad. Większość, bo ponad 88 proc. osób z pierwszej grupy potrafiła prawidłowo nitkować zęby po 8 tygodniach wykonywania tej czynności.