• Według badania opublikowanego w Journal of Oral Rehabilitation, prawie połowa pacjentów, którzy zgłaszali się do endodonty z powodu bólu zęba, miała zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego
  • Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego były częściowo lub wyłącznie przyczyną bólu u 25 proc. pacjentów
  • Częstość występowania zaburzeń ssż wiązała się z cięższymi objawami i bólem zębów oraz problemami psychicznymi

Ból zęba. Który nie oznacza chorego zęba

Naukowcy oceniali częstość występowania bolesnych zmian w stawach skroniowo-żuchwowych u pacjentów zgłaszających się na leczenie endodontyczne z powodu bólu zębów. 

Do badania, w którym wzięło w sumie 100 osób, włączono pacjentów zgłaszających ból zęba w ciągu 30 dni przed wizytą w klinice Adams School of Dentistry, University of North Carolina, w Stanach Zjednoczonych, w celu leczenia kanałowego lub ponownego leczenia zęba. Przed leczeniem endodontycznym pacjenci wypełniali kwestionariusze, a specjalista od bólu ustno-twarzowego zdiagnozował zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego na podstawie ustalonych kryteriów diagnostycznych dla zaburzeń ss-ż.

Okazuje się, że wśród badanych osób częstość występowania bólu stawu skroniowo-żuchwowego wynosiła 54 proc. U co drugiego pacjenta (26 proc.)  ból skroniowo-żuchwowy nie był spowodowany problemami endodontycznymi; u 20 proc. osób zaburzenia ssż spotęgowały główną dolegliwość bólową; w 8 proc. jedyną przyczyną bólu zęba były nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Częste przy bólu zęba

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego wiązała się z:

  • większą intensywnością, częstotliwością i czasem trwania głównej dolegliwości bólowej;
  • bólem więcej niż jednego zęba;
  • tkliwością przy opukiwaniu i badaniu palpacyjnym zębów;
  • objawowym zapaleniem przyzębia wierzchołkowego;
  • koniecznością stosowania leków przeciwbólowych.

Większość pacjentów z bólem zęba zgłaszających się do leczenia endodontycznego odczuwała także ból w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. Co więcej u jednej czwartej badanych osób dysfunkcja ssż była częściowo lub wyłącznie przyczyną bólu. Tak częste współwystępowanie zaburzeń ssż i problemów endodontycznych uzasadnia uwzględnienie dysfunkcji czynnościowych w wywiadzie u pacjentów, którzy cierpią z powodu bólu zęba, podsumowują swoje wyniki naukowcy na łamach Journal of Oral Rehabilitation.