Według definicji nastolatek to kategoria społeczna w przedziale wiekowym miedzy 11. a 19. rokiem życia. To wiek, w którym następuje szereg zmian w organizmie zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. To również końcówka wymiany fizjologicznej zębów stałych na mleczne mlecznych na stałe (wyjątek ósemki).

Link do webinaru Nastolatek jako pacjent gabinetu stomatologicznego - focus na profilaktykę.

Statystyki dotyczące kondycji jamy ustnej u nastolatków są zatrważające. Pokazują one m.in., że tylko połowa osiemnastolatków ma wszystkie zęby.
Przyczyny tak złego stanu zdrowia jamy ustnej u młodzieży to brak świadomości prozdrowotnej rodziców i opiekunów, brak odpowiednich działań higienicznych, dieta kariogenna, brak wystarczającej opieki stomatologicznej (stomatologia interwencyjna, a nie prewencyjna) i dentofobia.

W prewencji próchnicy zębów jak i zapalenia dziąseł najważniejszą rolę odgrywa domowa higiena jamy ustnej. Polega ona na mechanicznej kontroli biofimu i kontroli chemicznej będącej dopełnieniem kontroli mechanicznej. Zalecany standard 3 kroków higieny- szczotkowanie +nitkowanie +płukanie. O ile metody mechaniczne to podstawa w higienie jamy ustnej, należy pamiętać, że docierają one jedynie do 25% powierzchni całej jamy ustnej (zęby, przestrzenie międzyzębowe, dziąsła, język, policzki, podniebienie itp.), podczas gdy płukanie ma szansę dotrzeć do 99% powierzchni jamy ustnej . Mając na uwdze powyższe, nie można zapominać, że w gabinecie higieny oprócz profesjonalnej higienizacji powinien odbyć się instruktaż higieny polegający na pokazaniu prawidłowego postępowania i zweryfikowaniu umiejętności pacjenta, przy użyciu wybarwiania biofilmu.

Problemy związane z okresem pandemii to nauka zdalna, która sprzyja podjadaniu, braku regularności w posiłkach, nieprawidłowej diecie, a także ograniczeniu kontaktów z rówieśnikami. Innym problemem są maseczki, które zmniejszają motywację do dbania o higienę jamy ustnej, gdyż ukrywają niedoskonałości np. nieświeży oddech.
Negatywne skutki w obrębie jamu ustnej wywołane zmianą trybu życia w czasie pandemii Covid-19 obserwowane są podczas wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Znaczącą rolę w profilaktyce chorób jamy ustnej u młodzieży powinna odgrywać edukacja, argumentowana min. estetyką, która dla tej grupy wiekowej ma priorerytetowe znaczenie.

Płyn dedykowany pacjentowi nastoletniemu od 12. roku życia to Listerine® Nightly Reset. Produkt zawiera 4 olejki eteryczne (mentol, tymol, eukaliptol i salicylan metylu) o działaniu antybakteryjnym, a także zwiększoną dawkę fluoru (450 ppm) umożliwiającą skuteczniejsza remineralizację szkliwa i ksylitol. Płyn nie zwiera alkoholu i charakteryzuje się łagodnym smakiem. Zapewnia długotrwałe odświeżenie oddechu.

Jeśli są Państwo zainteresowani szerszymi informacjami dotyczącymi problematyki pacjenta nastoletniego w kontekście profilaktyki chorób jamy ustnej zapraszam do obejrzenia webinaru, do którego link znajduje się poniżej.

KLIKNIJ I ZOBACZ WEBINAR