To nie pierwsza tego typu inicjatywa władz Żyrardowa. Podobne programy były realizowane w 2016, w 2017 r. i w 2018 r.

W programy profilaktyczne była zaangażowana m.in. praktyka Risorius Stomatologia Renata Sznajder z tym, że chodziło wówczas o dzieci w grupie wiekowej 6-13 lat z terenu Żyrardowa.

Celem proponowanego projektu będzie wykonanie pełnej profilaktyki stomatologicznej u dzieci, polegającej na włączeniu procedur stomatologicznych nie objętych finansowaniem w ramach systemu NFZ.

Wśród usług stomatologicznych, z jakich uczniowie korzystaliby w ramach programu są: badanie lekarskie i przegląd zębów, czyszczenie i fluoryzacja zębów, lakowanie oraz leczenie próchnicy powierzchniowej.

Podobne działania były realizowane przez Żyrardów w 2016 r. i cieszyły się wysoką frekwencją. Rodzice wyrażali duże zadowolenie z pomysłu i zorganizowania tego typu działań. Z programu skorzystało wówczas sto dzieci. U wszystkich uczniów zostały przeprowadzone przeglądy stomatologiczne, nakierowane na identyfikację choroby próchnicowej oraz na zapotrzebowanie na leczenie ortodontyczne, a także profilaktykę dietetyczną. Wszystkim dzieciom przeprowadzono zabieg czyszczenia i fluoryzacji zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych oraz procedurę lakowania poszerzonego.