PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zwrócić uwagę na Zintegrowany Informator Pacjenta

13-05-2013, 00:01
Zwrócić uwagę na Zintegrowany Informator Pacjenta  (foto: sxc.hu)
Zwrócić uwagę na Zintegrowany Informator Pacjenta (foto: sxc.hu)
O ile zapowiedzi NFZ się sprawdzą, to już na przełomie czerwca i lipca 2013 r. ruszy Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP). Oznacza to tyle, że każdy ubezpieczony będzie mógł śledzić usługi medyczne, z jakich korzystał w ramach powszechnego ubezpieczenia, a więc bez problemu sprawdziłby także, jakie zabiegi stomatologiczne zostały wpisane na konto pacjenta w ramach NFZ. W ten sam sposób ubezpieczeni dowiedzą się o wystawionych dla nich receptach na leki refundowane.

Z pewnością wielu pacjentów, chociażby z ciekawości, będzie chciało skorzystać z ZIP. Nie można wykluczyć, że po uruchomieniu systemu pojawi się wiele pytań (ze strony osób odwiedzających te gabinety dentystyczne, które mają kontrakty z NFZ). Skromny koszyk świadczeń stomatologicznych, obowiązujący w ramach powszechnego ubezpieczenia, nie jest powszechnie znany, zatem duża część leczących się u dentysty osób będzie próbowała sprawdzić, czy aby za wszystkie wystawione rachunki powinni zapłacić z własnej kieszeni. Nie trudno zgadnąć, że pojawią się niejasności. Te pacjenci będą chcieli wyjaśnić przede wszystkim u swojego lekarza dentysty. Można zatem przypuszczać, iż ZIP dla prowadzących gabinety stomatologiczne z kontraktami NFZ oznaczać będzie dodatkowe obciążenie, polegające na tłumaczeniu skomplikowanych zasad realizowania usług w oparciu o rozliczenia z NFZ.

Jest jeszcze jeden problem z ZIP - bezpieczeństwo gromadzonych w systemie danych. Dostęp do informacji odbywać się będzie poprzez internet, a więc powstaje kwestia ochrony wrażliwych danych przed nieuprawnionym dostępem. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zwracał już uwagę na problemy, które niesie ze sobą udostępnianie tego typu informacji w internecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
internet   newsDENT   kontrakt NFZ   dane osobowe   Inicjatywy   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH