PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zwłaszcza w pandemii COVID-19 nie należy omijać dentysty

Autor: nieck • Źródło: en
16-12-2021, 09:38
Zwłaszcza w pandemii COVID-19 nie należy omijać dentysty Polacy wiedzą za mało o przebiegu infekcji COVID-19 (fot. Unsplash)
Lepsze zdrowie jamy ustnej chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Niestety Polacy opuszczają w pandemii wizyty u stomatologa.
  • Wirus SARS-Cov-2 wnika do organizmu przez błony śluzowe, zatem dbałość o higienę jamy ustnej ma kluczowe znaczenie w dobie pandemii COVID-19. 
  • Fundacja Dr Laskus przeprowadziła badanie zachowań Polaków, z którego wynika, że pacjenci mniej często przestrzegają higieny domowej, ale też opuszczają wizyty u stomatologa, nie przechodzą zabiegów profilaktycznych.
  • Przyczyną jest niewystarczająca wiedza na temat mechanizmu infekcji SARS-CoV-2.

W pandemii COVID-19 zdrowie stomatologiczne Polaków pogarsza się. Mimo, że wiemy, iż wirus SARS-Cov-2 wnika do organizmu przez błony śluzowe, dbałość o higienę jamy ustnej nie idzie z tą wiedzą w parze. Odwlekanie i przekładanie wizyt u stomatologa to w dobie pandemii codzienność. 
Fundacja Dr Laskus wskazuje: wiemy za mało, dlatego za mało dbamy.
I kolejny wniosek: należy prowadzić akcje edukacyjne, by tę sytuację zmienić.

COVID-19 zaczyna się w jamie ustnej

Stomatolodzy od miesięcy informują, że jama ustna odgrywa bardzo ważną rolę w przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – z uwagi na obecność błon śluzowych jest miejscem powstawania infekcji. Jak wskazuje ostatnie badanie Fundacji Dr Laskus, zrealizowane przez Kantar Public, konieczne jest podniesienie świadomości społecznej na temat istoty dbania o higienę jamy ustnej. Polacy ograniczają wizyty u stomatologów, nie stosują zabiegów zachowawczych, nie przywiązują wagi do dbania o dziąsła i zęby. Dentyści alarmują – skutki zaniedbań widoczne są już dzisiaj. 

Ile wie Polak o przebiegu COVID-19 i zdrowiu jamy ustnej

W badaniu Fundacji tylko 4 proc. uczestników zadeklarowało, że wie, jaka jest zależność pomiędzy chorobami błony śluzowej i przyzębia a przebiegiem COVID-19.
-Choroby błony śluzowej i  przyzębia mogą mieć znaczący wpływ na zwiększone ryzyko ciężkiego przejścia oraz powikłań po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2. Naukowcy prowadzący badania na ten temat wskazują, że zwiększenie dbałości o higienę jamy ustnej może znacząco przyczynić się do złagodzenia przebiegu choroby i zmniejszenia ryzyka zakażenia – komentuje dr n. med. Agnieszka Laskus, założyciel Fundacji Dr Laskus.

Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej, także w pandemii COVID-19

Badanie przeprowadzone przez Fundację wykazało, że ponad 1/3 Polaków korzysta z wizyt u stomatologa zdecydowanie rzadziej niż przed pandemią. Wśród najczęstszych powodów zaniechania wizyt uczestnicy badania wskazali trudności z umówieniem odpowiedniego terminu wizyty, stosowanie się do zaleceń izolacji społecznej oraz obawę o swoje życie i zdrowie. Obawy przed zarażeniem są naturalne, jednak warto pamiętać, że w gabinetach stomatologicznych zachowywane są najwyższe standardy sanitarne – część ośrodków wdrożyło specjalne rozwiązania, podnoszące bezpieczeństwo – na przykład przepływowe lampy UV, urządzenia plazmowe czy fumigatory do automatycznej dezynfekcji pomieszczeń.

Co więcej, maseczki używane do tej pory przez lekarzy stomatologów i personel gabinetów zostały zamienione na specjalistyczne maski z filtrem hepa, często także używa się dodatkowych zewnętrznych ssaków, które mają pochłaniać generowany podczas zabiegu aerozol, czyli nośnik za pomocą którego rozprzestrzeniają się wirusy. Wprowadzono również specjalne procedury regulujące rejestrację i przyjmowanie pacjentów, a wszystkie te działania są realizowane w trosce o bezpieczeństwo pacjentów. Zwlekając ze zgłoszeniem do stomatologa z pierwszymi dolegliwościami narażamy się na dłuższe leczenie i większe koszty. Warto mieć na uwadze, że stan zdrowia zębów i dziąseł ma wpływ również na ogólny stan zdrowia organizmu. Bakterie obecne w kamieniu nazębnym czy ubytkach próchnicowych mogą prowadzić do zakażeń ogólnoustrojowych.

Staranna higiena jamy ustnej w domu - przede wszystkim

W badaniu Fundacji tylko 2 proc. Polaków zadeklarowało, że w związku z pandemią COVID-19 zastosowało dodatkowe środki higieny jamy ustnej. Wprowadzenie dodatkowej higienizacji domowej, używanie nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz płynów do płukania jamy ustnej, zwiększenie częstotliwości szczotkowania zębów (minimum 2 razy dziennie!) pomogą nam zminimalizować potencjalne straty jakie może wywołać wirus SARS-CoV-2 oraz na dłużej zachować zdrowie.

Raport Fundacji Dr Laskus - Badanie typu Omnibus, zostało zrealizowane od 6-12 maja 2021 roku na 1005 osobowej losowej próbie reprezentatywnej dla ogółu ludności Polski w wieku 15-70 i więcej lat. Badanie zostało zrealizowane przez Kantar Public.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zakażenia   zdrowie jamy ustnej   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH