Kreatywne, wykonane z należytą starannością artystyczną i zgodne z ideą zdrowia jamy ustnej – tak właściwie można powiedzieć o wszystkich zgłoszonych pracach w pierwszym konkursie plastycznym zainicjowanym przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Do rywalizacji stanęło kilkanaście placówek skupionych wokół Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych - czytamy na stronie PTS.

– Dzieci oraz ich opiekunowie stanęli na wysokości zadania. Wszystkie prace były znakomite, więc nie jesteśmy zdziwieni, że rywalizacja toczyła się do ostatniej chwili. Z pewnością takie konkursy nie tylko uczą i bawią, ale także integrują lokalne społeczności. Gratulacje dla wszystkich! – mówi Piotr Flejszar, dyrektor Biura ZG PTS, juror w konkursie.

Największe brawa i ukłony należą się dzieciom i opiekunom ze Żłobka Samorządowego nr 21 w Krakowie – zwycięzcy konkursu. Warto zaznaczyć, że praca uzyskała aż ponad 1100 lajków pod zdjęciem na profilu „Polska mówi #aaa”, gdzie toczyła się rywalizacja. Do Krakowa trafi więc nagroda główna, która – jak nie trudno się domyślić – pozwoli zatroszczyć się o piękny uśmiech wychowanków placówki.

   Jurorzy zdecydowali się również przyznać wyróżnienie (oraz nagrodę) drugiej pracy, wykonanej przez dzieci ze Żłobka Miejskiego w Ustce grupa III. Tam również trafi pakiet upominków.

– Nie ma wątpliwości, że promocję zdrowia jamy ustnej warto kierować już do najmłodszych. W połączeniu z zabawową formą może to przynieść bardzo pozytywny efekt. Dzieci uczą się jak dbać o jamę ustną, a przy okazji rozwijają umiejętności plastyczne, kreatywność, wrażliwość estetyczną. Jako PTS po raz kolejny pokazujemy, że do serca bierzemy sobie nie tylko sprawy stomatologów, ale także poziom świadomości stomatologicznej Polaków. Cieszymy się, że kampania „Polska mówi #aaa!” może być platformą dla tak wartościowych projektów jak ten konkurs – podkreśla Piotr Flejszar, dyrektor Biura ZG PTS.

– Misją Stowarzyszenia jest stworzenie wspólnoty zrzeszającej instytucje opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia (żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie) w całym kraju, której celem jest podnoszenie standardów opieki nad małymi dziećmi. Wspieramy kadry w codziennym funkcjonowaniu, pomagamy w podnoszeniu świadomości oddziaływań edukacyjno-wychowawczych, propagujemy dobre praktyki, inspirujemy do działań wszechstronnie stymulujących rozwój psychofizyczny dzieci, a także wspieranie osób i instytucji przyczyniających się do tworzenia nowych miejsc opieki nad dziećmi. Konkurs zrealizowany wraz z PTS idealnie wpisuje się w misję naszej działalności – podkreśla Robert Wilczek, prezes Zarządu Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych.

Parterami konkursu „Zdążyć przed próchnicą z Polska mówi #aaa!” byli: Elmex, MyEcoBrush, Colgate, Elgydium oraz SUNSTAR GUM.