• Dentystka z Wenezueli bez problemu uzyskała pwz w Hiszpanii, we Francji - już nie.
  • We Francji dentystka nie mogła kontynuować leczenia pacjentów, bo nie miała francuskiego obywatelstwa
  • Po uzyskaniu francuskiego obywatelstwa Wenezuelka nadal może pracować jako dentystka, gdyż miała pięcioletnią przerwę w wykonywaniu zawodu. Musi skończyć kurs adaptacyjny, którzy kosztuje 40 tys. euro 

Z Wenezueli do Hiszpanii. Dentystka bez problemu pracuje w zawodzie

Historia walki o prawo wykonywania zawodu przez dentystkę z Wenezueli trudna jest do wytłumaczenia.

Carly Barroso z dyplomem chirurga stomatologa przeniosła się do Hiszpanii. Ze względu na taki sam język obowiązujący w obu państwach dość szybko uzyskała możliwość wykonywania zawodu. Tym samym dentystka powinna móc pracować na terenie całej UE.

Mąż Francuz to za mało, żeby pracować jako dentystka we Francji

Dentystka wyszła za mąż za Francuza i wyjechała do departamentu Deux-Sèvres. Okazało się, że nie może w tym kraju pracować jako dentystka. Takie stanowisko zajęły „Narodowe Centrum Zarządzania (CNG) oraz Ministerstwo Zdrowia. Chodziło o brak obywatelstwa francuskiego. To przysługuje obcokrajowcom dopiero po pięciu latach od ślubu.

Carly Barroso postanowiła zatem wykorzystać ten czas na podnoszenie umiejętności. Uzyskała kilka dyplomów studiów podyplomowych na Wydziale Uniwersytetu Medycznego w Nantes m.in. z endodoncji odtwórczej.

Zbyt długa przerwa w wykonywaniu zawodu

Po uzyskaniu obywatelstwa dentystka ponownie złożyła wniosek o dopuszczenie do wykonywania zawodu. Znowu otrzymała odmowę, tym razem ze względu na kilkuletnią przerwę w świadczeniu usług stomatologicznych.

Kolejnym wymogiem była konieczność ukończenia rocznego stażu adaptacyjnego. Kłopotem jest to, że taki staż musi być opłacony, a kosztuje 40 tys. euro. Dentystka chciała terminować jako stażystka na zasadzie wolontariatu, nie było to jednak możliwe. Chcąc być w zawodzie – dentystka pracuje jako asystentka stomatologiczna. To wszystko w Deux-Sèvres gdzie jest zbyt mało dentystów (3,5 na 10 tys. mieszkańców).

Carly Barroso wspomina historię kolegi, który przez kilkadziesiąt lat praktykował w Kostaryce, a obecnie przebywa w Deux-Sèvres - i tak jak ona - nie ma uprawnień do wykonywania jakichkolwiek usług jako lekarz dentysta.