• Europejska Agencja Leków dopuściła do stosowania dwie zmodyfikowane szczepionki, które mają skuteczniej chronić przed Omikronem
  • Szczepionki mogą być podawane osobom w wieku 12 lat i starszym, które otrzymały co najmniej podstawowe szczepienie przeciwko Covid-19
  • Powszechnie będą dostępne na rynku po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską

 Jesień z lepszą szczepionką przeciwko COVID-19

- Więcej zezwoleń powinno pojawić się wkrótce, rozpoczynając kampanie szczepień w państwach członkowskich UE - zapowiedziała Kyriakides.

Dzień wcześniej pozytywną opinię wydała Europejska Agencja Leków (EMA).

Preparaty Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 są przeznaczone do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowe szczepienie przeciwko Covid-19.

Jak podkreśliła EMA w opublikowanym komunikacie, szczepionki są modyfikowane, aby skuteczniej przeciwdziałały krążącym wariantom SARS-CoV-2.

Skutki uboczne nowych szczepionek. Łagodne i krótkotrwałe

- Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omicron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. W szczególności były one bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne szczepionki. Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe  - poinformowała EMA.

EMA przekazała też, że obie opinie CHMP zostaną teraz przesłane do Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.