Peter E. Dawson jest znany na całym świecie ze swojego wkładu w dziedzinie okluzji i stomatologii naprawczej, a także z koncepcji diagnostyki i leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych. W ciągu 60 lat swojej kariery napisał pięć książek, w tym „Functional Occlusion: From TMJ to Smile Design” i „The Complete Dentist”. Pierwsza książka dr. Dawsona „Evaluation, Diagnosis, and Treatment of Occlusal Problems,” nakreśliła metody do stosowania przez lekarzy dentystów w celu zapewnienia leczenia, które w przewidywalny sposób rozwiąże problemy pacjentów.

W 1961 r. Peter E. Dawson rozpoczął nauczanie w ramach swoich jednoosobowych wykładów z serii „Concepts of Complete Dentistry”, które w 1979 r. przeobraziły się w Akademię Dawsona. Akademia jest wiodącym ośrodkiem mistrzostwa klinicznego w dziedzinie stomatologii, z pełnym programem nauczania, obejmującym wykłady i kursy praktyczne, prowadzonym przez zespół ekspertów.

Zmarły zdobył wiele wyróżnień, w tym nagrodę ADA Distinguished Service Award, najwyższe wyróżnienie przyznawane przez zarząd American Dental Association.

– Koncepcje i metodologie Dawsona zmieniły przemysł stomatologiczny – powiedziała Joan Forrest, wiceprezes ds. innowacji i rozwoju biznesu w Akademii Dawsona. – Był zaangażowany w pomoc profesjonalistom stomatologicznym w szerszym spojrzeniu na problemy pacjentów niż tylko w perspektywie dotyczącej zęba, aby pomagać im za pomocą funkcjonalnych, pięknych i trwałych rozwiązań. Jego wkład kliniczny jest równie ważny co wpływ, jaki wywarł na życie dentystów, ucząc ich, jak prowadzić szczęśliwe, zrównoważone życie.

Akademia Dawsona Polska, pod kierownictwem Doroty i Przemysława Stankowskich oraz Roberta Białacha, funkcjonuje od w 2014 r. w Poznaniu. Przez 5 lat działalności ponad 1000 dentystów uczęszczało na organizowane przez nich zajęcia. Założyciele polskiego oddziału Akademii powiedzieli:

– Jesteśmy wdzięczni, że poznaliśmy doktora Dawsona, nie tylko jako założyciela Akademii Dawsona, ale jako najbardziej niesamowitą osobę, z którą kiedykolwiek mieliśmy styczność – mówią założyciele polskiego oddziału Akademii. – Poza tym jak nauczać wiemy jak praktykować pełną stomatologię, prowadzić szczęśliwe życie z Bogiem, rodziną i prawdziwą radością. Jesteśmy zobowiązani by kontynuować nauki Petera Dawsona w Polsce - dodają.

 - Wiedza kliniczna Pete'a Dawsona na temat okluzji i wszystkich aspektów stomatologii naprawczej bezpośrednio lub pośrednio dotknęła każdego dentysty na planecie – powiedział dr John Cranham, dyrektor kliniczny Akademii Dawsona. – Ale dla nas, dentystów, którzy naprawdę studiowali i spędzali z nim czas, to jego koncepcje rodziny, wiary i równowagi życiowej powodowały zmiany w naszym życiu. Miał zdolność inspirowania nas do rozumienia i poświęcania czasu na rzeczy, które mają największe znaczenie. Koncepcje doskonałości klinicznej, równowagi życiowej, wiary i rodziny pozostaną podstawowymi zasadami nauczanymi w Akademii Dawsona.

Akademia Dawsona uczy stomatologów doskonalić ich ogólne stomatologiczne umiejętności i pewnie rozwiązywać złożone problemy stomatologiczne dzięki wielu interdyscyplinarnym metodom leczenia. Postępując zgodnie z koncepcjami Akademii Dawsona, dentyści znacznie zwiększyli wydajność i rentowność swoich gabinetów stomatologicznych. Akademia Dawsona, z główną siedzibą w St. Petersburgu na Florydzie, oferuje kursy indywidualne, praktyczne szkolenia i lokalne grupy badawcze w siedmiu krajach, a także kursy online i oprogramowanie do planowania leczenia. Ponad 40 000 lekarzy dentystów i techników dentystycznych ukończyło kursy ustawicznego kształcenia Akademii Dawsona od 1979 r.