PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmarł dr n. med. Andrzej Baszkowski

Autor: miro • Źródło: ms
13-12-2021, 07:30
Zmarł dr n. med. Andrzej Baszkowski dr n. med. Andrzej Baszkowski
Andrzej Baszkowski, lekarz dentysta, doktor nauk medycznych od kilku dekad przekazywał dużą część swojej energii, zaangażowania i serca w funkcjonowanie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej. Wraz ze zmarłym odeszła do historii część znakomitej samorządowej aktywności.

Zmarły był:
- założycielem i redaktorem naczelnym Biuletynu Informacyjnego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej,
- współautorem monografii „Wielkopolska Izba Lekarska. Tradycja i współczesność 1921-1999”,
- autorem książek „Od negocjacji po  kompromis. Skutki wprowadzenia powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych na życie zawodowe lekarzy polskich do roku 1950” oraz „Wielkopolska Izba Lekarska. Tradycja  i współczesność 2000-2019”,
- odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i najwyższym odznaczeniem samorządu zawodowego lekarzy „Meritus Pro Mecicis”. W 2019 r. podczas gali 30-lecia odrodzenia samorządu lekarskiego odebrał Statuetkę im. Józefa Strusia,
- uhonorowany nagrodą za krzewienie pamięci historycznej o lekarzach i lekarzach dentystach (podczas jubileuszu 100-lecia powstania Izby Lekarskiej Poznańsko-Pomorskiej).

Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny w imieniu koleżanek i kolegów z Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej złożył Artur de Rosier, prezes ORL WIL.

Niejednokrotnie przedstawialiśmy na stronie infoDENT24.pl stanowiska dr. n. med. Andrzeja Baszkowskiego oto jedno z nich sprzed kilku lat:

Zaprezentowaliśmy sprawy, które z punktu widzenia Komisji Stomatologicznej NRL są najpilniejsze. Szczerze mówiąc, nie wchodziliśmy w szczegóły. Posiedzenie Prezydium NRL nie jest najlepszym forum do omawiania szczegółowych kwestii. Wypracowanie i uzgodnienie planu działania wymaga spokojnej, wolnej od emocji, atmosfery.

Apelujemy o wstrzymanie procesu wycofywania systemowej edukacji asystentek stomatologicznych. Domagamy się, aby w końcu weszło w życie rozporządzenie w sprawie warunków bezpiecznego stosowania promieniowania jonizującego dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej. Przypomnę, że 21 maja 2015 r., stosowny projekt został rozesłany do uzgodnień i konsultacji publicznych z 30-dniowym terminem zgłaszania uwag. Do dzisiaj niewiele dzieje się w sprawie.

Dużo emocji wzbudza kwestia leczenia stomatologicznego dzieci i młodzieży. To obecnie priorytet dla rządu. Popieramy nowe wyceny, zwiększenie nakładów na świadczenia stomatologiczne dla najmłodszych, ale pytamy jednocześnie o to, czy aby priorytet nie odbierze i tak mizernych nakładów na leczenie dorosłych. 45 – 50 zł, jakie NFZ asygnuje w ciągu roku na leczenie jednego pacjenta, pozostawiam bez komentarza. Dentyści doskonale wiedzą, że samo posadowienie pacjenta na fotelu dentystycznym, wiąże się kosztami. Łącznie nakłady na jednorazowe materiały przekraczają poziom 20 zł, a gdzie leczenie?

Tymczasem NFZ płaci za niektóre procedury po kilka złotych. To aberracja trudna do zmiany bez dodatkowych nakładów. Tylko wówczas poruszać się będziemy w sferze cen rzeczywistych, a więc takich, które gwarantują racjonalne funkcjonowanie praktyki stomatologicznej. Pamiętajmy, że około 70 proc. gabinetów dentystycznych zostało sfinansowanych przez samych lekarzy dentystów - właścicieli praktyki stomatologicznej. Nakłady, nierzadko rzędu kilkuset tysięcy złotych, muszą być - wcześniej lub później - odzyskane.

Bez respektowania podstawowych zasad ekonomii, a zdaje się, że takie, oderwane od rzeczywistości, podejście do wyceny świadczeń stomatologicznych ma NFZ, nie można efektywnie leczyć pacjentów. Określmy w końcu uczciwe ceny realizacji usług, dopiero wówczas twórzmy wykaz tego, za co i komu będzie się płacić. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NIL   Andrzej Baszkowski   Wielkopolska Izba Lekarska  

POLECAMY W SERWISACH