PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmarł dentysta, zasłużony nowotarżanin, Roman Dzioboń

Autor: miro • Źródło: ms
29-10-2021, 07:40
Zmarł dentysta, zasłużony nowotarżanin, Roman Dzioboń Zmarł Roman Dzioboń, stomatolog (foto Unsplash)
26 października 2021 r. zmarł Roman Dzioboń, stomatolog, poeta, regionalista, autor nowotarskich wspomnień.

Zasłużony nowotarżanin, lekarz dentysta Roman Dzioboń odznaczony medalem za szczególne zasługi dla Miasta Nowy Targ, członek Kapituły Honorowej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 30 października 2021 r. (sobota) mszą św. o godz. 12:30 w kościele św. Anny na nowotarskim cmentarzu.

Kondolencje rodzinie zmarłego złożyli: przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Luberda, radni Rady Miasta Nowy Targ, burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha oraz pracownicy Urzędu Miasta.

Roman Dzioboń urodził się w Nowym Targu. Tutaj ukończył szkołę powszechną, a następnie studiował na Wydziale Stomatologicznym Akademii Medycznej w Krakowie. Po ukończeniu studiów pracował w różnych przychodniach na Podhalu jako dentysta.

Działał aktywnie na rzecz Związku Podhalan.

Zauroczony pięknem ziemi podhalańskiej, a szczególnie Gorcami, uwrażliwiony na sprawy ludzi i przyrody zaczął pisać wiersze. Debiutował w 1983r. na Łamach „Podhalanki”. Utwory jego drukowały też pisma „Podhale”, „Ojcowizna”, „U Świętej Katarzyny”.

Laureat wielu konkursów poetyckich. Jego pierwszy tomik wierszy pt. „Gazdówka w mieście” ukazał się w 1990 r., następnie: w 1997 -„Wiersze”, w 2002 r. - „ W gałęziach śpiewanie”, w 2004 r. - „Paciorki ziemią pachnące”, w 2009 r. „Wszystkie pory życia”.

Wspomnienia „Mój niepamiętnik” w 2001 r., a ostatnio część II wspomnień. Roman Dzioboń napisał gwarą i językiem literackim. Zbierał materiały do następnego tomiku wierszy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   hobby  

POLECAMY W SERWISACH