PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zmarł Adam Smelczyński, lekarz dentysta, wybitny sportowiec

Autor: miro • Źródło: ms
16-06-2021, 07:52
Zmarł Adam Smelczyński, lekarz dentysta, wybitny sportowiec Nie żyje Adam Smelczyński (fot. unsplash)
Adam Smelczyński pracował jako lekarz dentysta, ale znany był na całym świecie jako znakomity sportowiec. To wicemistrz olimpijski z Melbourne, sześciokrotny olimpijczyk, dwukrotny mistrz Europy, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. infoDENT24.pl w 2016 r. uczestniczył w akcji zbiórki pieniędzy na protezy dla wybitnego sportowca, zorganizowanej przez Be Active Dentist.

Adam Smelczyński miał 90 lat, skończył Wydział Stomatologii AM w Łodzi. Przez przypadek zaczął trenować strzelectwo po tym jak, bez żadnego przygotowania zastąpił w konkursie kolegę. Nie tylko nie przyniósł wstydu drużynie, ale stał się bohaterem zawodów. Szybko trafił do warszawskiej Legii. Czasy były takie, że sport, nawet ten wyczynowy,  zazwyczaj był dodatkiem do pracy zawodowej. Adam Smelczyński latami leczył zęby sportowcom, działaczom i pracownikom CWKS Legia.

Stomatologią zajmował się zawodowo, ale był też świetnym sportowcem. Trenował strzelectwo (trap), zdobył srebrny medal olimpijski (w Melbourne 1956), sześć razy reprezentował Polskę na olimpiadach (1956, 1960, 1964, 1968, 1972 i 1976), był dwunastokrotnym mistrzem kraju. Mógł, ale nie chciał brać udziału w olimpiadzie w Moskwie, w ten sposób jego kariera sportowa zakończyła się. Nosił miano „najlepszej dubeltówki Rzeczypospolitej”.

Wszystkie, największe życiowe pasje Adam Smelczyński odziedziczył po ojcu: zamiłowanie do muzyki, lotnictwa, a przede wszystkim do broni, strzelania, dubeltówki, polowań. Jego najważniejszą pasją jest jednak pasja do życia, aktywnego, opartego na zasadach wyniesionych z rodzinnego domu w Krzepicach, małym miasteczku pod Wieluniem, gdzie jego ojciec przez długie lata służył ludziom jako lekarz.

Adam Smelczyński stracił nogi na skutek cukrzycy. Jego losem zainteresowali się wówczas młodzi dentyści z Be Active Dentist.

Wydrukowali plakaty nawołujące do zbiórki pieniędzy na protezy. Na Kongres FDI w Poznaniu, oprócz plakatów, przywieźli rowery stacjonarne, aby każdy chętny mógł sprawdzić swoją kondycję, a przy okazji wspomógł potrzebującego.

   Anna Smelczyńska wśród aktywistów BAD podczas Kongresu FDI w Poznaniu (2016 r.). 

Córka Smelczyńskiego Anna rozmawiała wówczas z infoDENT24.pl. Skończyło się na mokrych chusteczkach do oczu, bo ilekroć chciała coś powiedzieć, żeby wyrazić swoją wdzięczność, zamiast słów - pojawiały się łzy. – To cudowni młodzi ludzie, jacy są oni bezinteresowni, jaki bije od nich zapał i chęć pomagania potrzebującym, chciałabym tyle powiedzieć, ale nie potrafię powstrzymać wzruszenia – mówiła Anna Smelczyńska, bezskutecznie starająca się opanować drżenie głosu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
sport   lekarz dentysta   Be Active Dentist  

POLECAMY W SERWISACH