PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zły stan zębów oddziałuje na ogólną kondycję starszych mężczyzn

Autor: nieck • Źródło: en
31-03-2021, 12:13
Zły stan zębów oddziałuje na ogólną kondycję starszych mężczyzn Powszechny zły stan zdrowia jamy ustnej osób starszych wpływa na ich samopoczucie i zdrowie ogólne (fot. Pixabay)
Z badań wynika, że zły stan zdrowia jamy ustnej zwiększa ryzyko zespołu słabości u mężczyzn w podeszłym wieku, a konkretnie naukowcy wskazują na choroby przyzębia i utratę zębów wśród  seniorów.

Przez trzy lata prowadzono obserwację ponad tysiąca mężczyzn, mieszkańców 24 brytyjskich miast. Okazało się, że osoby o złym stanie zdrowia jamy ustnej częściej cierpią z powodu innych problemów  - na przykład utraty masy ciała, zmęczenia, zmniejszonej zdolności chwytania, szybkości chodzenia i małej aktywności fizycznej. Co dziesiąty uczestnik badania miał problemy z jedzeniem.

Badanie wykazało, że co piąty mężczyzna nie miał zębów, ponad połowa  cierpiała na chorobę dziąseł, a prawie jedna trzecia miała kserostomię. 

Te problemy mają bezpośredni wpływ na  ogólne samopoczucie i jakość życia . Dr Nigel Carter dyrektorem  Oral Health Foundation podkreśla - często widzimy na własne oczy trudności powodowane przez zły stan zdrowia jamy ustnej u osób starszych. Należą do nich utrudnione jedzenie, połykanie, mówienie, odpowiednie odżywianie,  sytuacją trudną bywa nawet taka, w której starsza osoba chce się uśmiechnąć. Poza tym często ludzie ci odczuwają  ból i dyskomfort oraz doświadczają problemów z protezą zębową.

Identyfikowanie potrzeb

Uczestnicy (w wieku od 71 do 92 lat) przeszli badanie stomatologiczne, wykonano także pomiar wzrostu, wagi i obwodu w talii. Zrobiono  testy chodu na czas i siły chwytu.

Jak podkreśla dr Carter zaburzenia sensoryczne, takie jak  gorszy wzrok i słuch, słaba sprawność fizyczna i szersza historia chorób, są często tym, co bierze się pod uwagę przy rozpoznawaniu zespołu starczej słabości. Niestety, często pomija się zdrowie jamy ustnej.

Tymczasem badania stomatologiczne i zdrowie jamy ustnej mogą stać się bardzo użytecznymi wskaźnikami słabości i zostać dodane do ogólnych badań przesiewowych populacji osób starszych.

Starzejące się społeczeństwa to nie tylko większe problemy zdrowotne na dużą skalę. Sporym wyzwaniem staje się odpowiednie dostosowanie do potrzeb tej  grupy wiekowej mieszkań, usług publicznymi, miejsc pracy.

- Należy podjąć pilnie profilaktyczne kroki, aby złagodzić przyszłą presję na i tak już przeciążony system opieki zdrowotnej - przestrzega dr Carter.

Nawet tak proste rutynowe zabiegi jak codzienne odpowiednio częste szczotkowanie zębów i stosowanie pasty z fluorem, może znacznie poprawić zdrowie jamy ustnej w późniejszym wieku.

- Bardzo ważne jest również ograniczenie ilości  cukru w diecie i regularne wizyty u dentysty. To już pozwoli zachować zęby do końca życia i zmniejszy ryzyko słabości w późnym wieku, podkreśla dr Carter.

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH