• Warto dbać o zęby, dziąsła, ponieważ zwłaszcza u osób z chorobami serca, chroni to przed ciężkim przebiegiem COVID-19.
  • Objawy COVID-19 wiążą się ze stanami zapalnymi w organizmie. 
  • Stany zapalne w jamie ustnej towarzyszą większej ilości wirusa SARS-CoV-2, cięższym przebiegiem COVID-19 oraz dłuższym okresem rekonwalescencji.

Wiele dotychczas przeprowadzonych badań,  wskazuje na związek między słabą higieną jamy ustnej a stanami zapalnymi w organizmie oraz chorobami układu krążenia. Tymczasem także objawy Covid-19 mają ścisły związek ze stanami zapalnymi. Mówili o tym podczas konferencji ACC Middle East 2021 eksperci z Uniwersytetu w Kairze.

Naukowcy zaprosili do badania 86 ochotników z chorobami serca i infekcją SARS-CoV2. Porównali stan jamy ustnej z nasileniem objawów Covid-19, czasem powrotu do zdrowia oraz poziomem stanów zapalnych w organizmie. Dostrzegli wyraźny związek, w którym gorszy stan jamy ustnej towarzyszył cięższemu przebiegowi choroby, dłuższemu czasowi rekonwalescencji oraz większej ilości wirusa w organizmie.

Zdrowe zęby oraz dziąsła chronią przed ciężkim COVID-19

- Tkanki jamy ustnej mogą działać jak rezerwuar dla SARS-CoV2, dzięki którym powstaje duża ilość wirusa. Z tego powodu zalecamy dbanie o zdrowie jamy ustnej i poprawę higieny, szczególnie w czasie infekcji - mówi jeden z autorów badania dr Ahmed Mustafa Basuoni.

- Proste zabiegi, takie jak odpowiednie dbanie o higienę, podniesienie świadomości odnośnie znaczenia zdrowia jam ustnej w odniesieniu do Covid-19 i chorób systemowych z pomocą mediów oraz placówek medycyny środowiskowej, regularne wizyty u dentysty, korzystanie z płynów do płukania ust - to wszystko może zmniejszyć nasilenie Covid-19. Dotyczy to szczególnie osób z chorobami układu krążenia" - podkreśla badacz.

Zdaniem naukowców badania jamy ustnej powinny być też standardowo wykonywane u osób ze schorzeniami układu krwionośnego, które powinny być również instruowane odnośnie dbania o jamę ustną na co dzień.