PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

ZIP, więcej pomówień niż faktycznych przewinień

Autor: miro • Źródło: ms
03-01-2014, 09:57
ZIP, więcej pomówień niż faktycznych przewinień ZIP, więcej pomówień niż faktycznych przewinień (foto: freedigitalphotos)
Po półrocznym funkcjonowaniu ZIP już wiadomo, że skarg na nieuprawnione, najczęściej podwójne, rozliczenia usług stomatologicznych, realizowanych w ramach NFZ, przybywa z każdym miesiącem. Wiadomo także to, że większość z zarzutów wynika z pomyłek.

Zintegrowany Informator Pacjenta funkcjonuje od lipca 2013 r. W tym czasie do OW NFZ w Rzeszowie wpłynęło 67 skarg od pacjentów, którzy twierdzili, że nieprawidłowo rozliczono te usługi, z których korzystali (a nawet rozliczano te, z których nie korzystali). Na terenie Mazowieckiego OW NFZ spośród ponad stu skarg kilkanaście dotyczy usług stomatologicznych.

Większość nieprawidłowości na Podkarpaciu rejestrowano w ramach świadczeń udzielanych przez stomatologów. Jedna ze skarg dotyczyła pacjenta, który twierdził, że w systemie ZIP zarejestrowana jest wizyta u dentysty, o którym nigdy nawet nie słyszał.

Kolejna sprawa dotyczyła pacjenta, który informował, że był u dentysty „prywatnie" i zapłacił za leczenie 300 zł. Z jego kota w ZIP wynikało, iż wizyta ta została zaliczona w poczet usług realizowanych w ramach NFZ. Inny pacjent, któremu usunięto kamień nazębny (tak wynika z dokumentacji przesłanej do NFZ), twierdzi, że nie korzystał z takiego zabiegu.

NFZ zapewnia, że każde tego typu zgłoszenie o nieprawidłowościach jest sprawdzane. Lekarze dentyści proszeni są wówczas o udostępnienie dokumentacji medycznej.

Podczas weryfikacji informacji uzyskanych od pacjentów okazuje się, że najczęściej powodem nieprawidłowości są pomyłki w numerach PESEL. W takich przypadkach świadczenie przepisywane jest z jednego na drugie konto.

Na Kujawach i Pomorzu zarejestrowano kilkadziesiąt skarg. NFZ bada sprawę lekarza dentysty, który był podwójnie finansowany, przez NFZ i przez pacjentów. Kwota nieprawidłowości to zaledwie 180 zł. Sprawa ta trafiła jednak na policję, która analizuje czy to był jednostkowy przypadek, czy długotrwały proceder.

W przypadku świadczeń stomatologicznych większość skarg wynikać może z niewiedzy pacjentów. Osoby udające się do gabinetu stomatologicznego nie zdają sobie sprawy z tego, że „na NFZ" mogą być zrealizowane m.in.: wyrwanie zęba, znieczulenie i leczenie zębów od jedynki do trójki podstawowymi materiałami. O ile pacjent decyduje się na lepsze wypełnienia lub ponadstandardowe zabiegi - musi zapłacić także za to, co nominalnie przysługuje w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W takich przypadkach dopłata jest wykluczona. Niegdyś taki wariant był dopuszczony. Pacjent np. dopłacał tylko do wypełnień droższymi materiałami.

W niejednoznacznych przypadkach przeprowadzana jest analiza dokumentacji, a usługodawcę czeka kontrola. W razie wykrycia nieprawidłowości, lekarz dentysta musi zwrócić NFZ pieniądze. Nie koniec na tym, dokumenty sprawy mogą być przesłane do prokuratora.

Pacjenci, dzięki ZIP, coraz częściej drążą tematykę nieprawidłowości. Oto jeden z przykładów spraw kierowanych do NFZ (Warmińsko Mazurski OW):

Szanowni Państwo. Mam następujący problem. Otóż moja znajoma sprawdziwszy w systemie ZIP swoją kartotekę leczenia stomatologicznego, stwierdziła ze zdziwieniem, że nie pokrywa się ze stanem faktycznym, ponieważ stomatolog wykazał dużo większą liczbę zabiegów, niż było w rzeczywistości. Ze względu na to, że osoba ta żyje w bardzo małej miejscowości nie ma odwagi ujawnić swych danych personalnych, obawiając się reakcji otoczenia.

Boi się również zwrócić bezpośrednio do lekarza z wiadomych powodów. W związku z powyższym chciałbym zapytać o możliwości przeprowadzenia kontroli, która ukróciłaby raz na zawsze takie praktyki, które są zwykłym oszustwem uszczuplającym budżet NFZ powodując de facto zmniejszenie nakładów na inne procedury medyczne. Chciałbym również wiedzieć, czy istnieje możliwość leczenia się tej osoby u innego lekarza stomatologa. Z poważaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   ZIP  

POLECAMY W SERWISACH