PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zespół do spraw Ustalenia Kryteriów Oceny Jakościowej Ofert już wie czego chcą stomatolodzy

21-05-2013, 00:02
NFZ
NFZ
Na początku maja 2013 r. prezes NFZ Agnieszka Pachciarz powołała Zespół do spraw Ustalenia Kryteriów Oceny Jakościowej Ofert. Decyzja zdziwiła wielu, nawet samorząd stomatologów, który z przedstawicielami publicznego płatnika spotyka się dość często. O zaskoczeniu nie ma jednak mowy do rąk dr n. med. Marka Habera, przewodniczącego nowego zespołu, trafiły już uwagi Komisji Stomatologicznej NRL.

Lista problemów, które towarzyszą stomatologom od lat, nie powinna być dla NFZ żadną nowością. Samorząd stomatologiczny formułuje je od dawna. Ostatnio zaprezentowane były przedstawicielom Funduszu w marcu 2013 r. Kolejne "ciało", powołane przez płatnika, z pewnością będzie adresatem starych i nowych postulatów zmian.

Wśród najpilniejszych tematów, o których powinni pamiętać członkowie Zespołu do spraw Ustalenia Kryteriów Oceny Jakościowej Ofert, są:

- przyznawanie przez komisje konkursowe punktów ujemnych za negatywne wyniki kontroli przeprowadzane przez NFZ (czytaj o tym również w lexDENT),

- brak punktów premiujących posiadanie specjalizacji I i II stopnia w każdej specjalności stomatologicznej (czytaj tutaj) ,

- sposób punktowania, który powinien uwzględniać również inne kryteria stosowane przez NFZ, takie jak czas pracy, praca w godzinach popołudniowych i w soboty,

- wprowadzanie do konkursów cen oczekiwanych, które ustalane są w taki sposób, że nie mają nic wspólnego z prawdziwymi kosztami świadczeń stomatologicznych, mają jednak wpływ na uzyskiwane punkty podczas postępowania konkursowego.

Komisja Stomatologiczna NRL deklaruje gotowość spotkań i daleko idącej współpracy, nie ograniczonej wyłącznie do korespondencji listownej.

Jednocześnie Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował dr n. med. Andrzeja Baszkowskiego, przewodniczącego Grupy Roboczej ds. negocjacji z NFZ Komisji Stomatologicznej NRL, że wszystkie kwestie związane z wnioskowanymi zmianami w kryteriach oceny ofert, jak również wyceną punktową świadczeń stomatologicznych, będą możliwe do rozpatrzenia po opublikowaniu nowego rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, które będzie obowiązywać od 2014 roku.

Przypomnijmy, że przegląd i modyfikacja dotychczasowych lub zaproponowanie nowych kryteriów oceny jakościowej ofert składanych przez placówki lecznicze oddziałom wojewódzkim NFZ to główne zadania prac Zespołu do spraw Ustalenia Kryteriów Oceny Jakościowej Ofert. W ramach powierzonych przez prezes Agnieszkę Pachciarz zadań, ma on dokonać m.in. przeglądu obowiązujących kryteriów oceny jakościowej ofert składanych w czasie postępowań konkursowych i na tej podstawie przygotować ewentualne propozycje zmian.

W skład Zespołu weszli: przewodniczący dr n. med. Marek Haber, posłanka na Sejm RP Elżbieta Gelert, prof. dr hab. n. med. Waleria Hryniewicz, prof. dr hab. n. med. Rafał Niżankowski, dr n. fiz. Adam Sandauer.

Innymi zadaniami Zespołu będzie zaproponowanie kierunków i zakresu dalszych zmian w kryteriach oceny wraz z harmonogramem ich wprowadzenia, a także przegląd i analiza istniejących instrumentów (certyfikatów) oceny jakości świadczeń, które Fundusz mógłby stosować w procesie przeprowadzania konkursów na świadczenia opieki zdrowotnej.

Źródło: KS NRL/własne

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH