PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zepsute zęby zabijają!

21-06-2013, 00:01
Zepsute zęby zabijają! (foto:sxc.hu)
Zepsute zęby zabijają! (foto:sxc.hu)
Opublikowany właśnie Raport Global Burden of Disease 2010 przeraża. Wynika z niego, że w skali świata ludzie mogliby żyć o 15 mln lat dłużej gdyby nie choroby wynikające ze złego stanu uzębienia. Przekładając to na wymiar Polski można przyjąć, że jedno pokolenie Polaków mogłoby żyć 70 tys. lat dłużej (sumarycznie), gdyby nie fatalny stan uzębienia.

Kierujący badaniami prof. Wagner Marcenes z Institute of Dentistry przy Queen Mary University w Londynie oszacował, że problemy zdrowotne z jamą ustną ma co drugi człowiek żyjący na Ziemi. U co trzeciego mieszkańca naszego globu można niestety zdiagnozować zaawansowaną próchnicę i ubytki w zębach stałych.

Wskaźnik DALY (disability adjusted life-years lata życia skorygowane niesprawnością), wynikający z chorób uzębienia, wzrósł od 1990 do 2010 r. aż o 20,8 proc. Taka dramatycznej dynamiki nie można wytłumaczyć coraz liczniejszą populacją oraz starzejącą się ludzkością, tym bardziej, że DALY dotyczący wszystkich schorzeń w tym samym dwudziestoleciu zmalał (chociaż fakt, że nieznacznie, bo o 0,5 proc.).

Zęby najbardziej narażone na choroby

Choroby jamy ustnej są najbardziej rozpowszechnionymi spośród 291 schorzeń zidentyfikowanych i opisanych w raporcie Global Burden of Disease 2010. W ocenie prof. Helen Whelton z  University of Cork (Irlandia) taka sytuacja powinna zmusić władze odpowiedzialne za stan zdrowia społeczeństw (głównie w Azji i Afryce) do natychmiastowego działania.

Wyniki tych zatrważających analiz statystycznych opublikowane zostały w ostatnich dniach maja 2013 r. w uznanym periodyku Journal of Dental Research.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   statystyka   Inicjatywy   Nauka  

POLECAMY W SERWISACH