• Dzięki pracy tomografu powstaną skany 3D uzębienia 500-letnich czaszek. Dowiemy się więcej o życiu przodków
  • Analizą zostaną objęte szczątki osób, których pochówek nosił znamiona obrzędu antywampirycznegoPrezentacja „archeologicznej” pracy stomatologów 14 czerwca w Silesia City Center w Katowicach 

Radiowizjografia narzędziem w poznawaniu tajemnicy wampirów

Udział w prezentacji pierwszych wyników prac badawczych wezmą: lek. dent. Sebastian Pawelec (chirurg stomatolog), lek. dent. Marta Szymańska – Pawelec – lekarze. Ta dwójka ma badać czaszki. Towarzyszyć im będzie archeolog Monika Michnik, kierownik Działu Archeologii Muzeum w Gliwicach, do którego należą czaszki.

Uczestnicy konferencji prasowej będą mogli zobaczyć na żywo, jak wyglądają badania czaszek i poznają wynik pierwszych obserwacji.

Pokazana zostanie praca RTG i tomografu. Dzięki tym urządzeniom powstaną skany 3D uzębienia 500-letnich czaszek. Zaprezentowana będzie także praca lasera i oczywiście praca lekarzy wykonujących przegląd. Szczątki zostaną zeskanowane i zdigitalizowane. Czeka je także przegląd pod mikroskopem, taki sam jaki wykonuje się u każdego pacjenta.

Skąd określenie „wampir z Gliwic”?

Odkryte w 2013 r. cmentarzysko w Gliwicach to jedno z najgłośniejszych w ostatnich latach znalezisk archeologicznych w Polsce. Wszystko za sprawą odkopanych przypadkowo w czasie prac atypowych grobów, które nosiły znamiona pochówku antywampirycznego.

O znalezisku mówiono na całym świecie. Przeniknęło ono nawet do popkultury. Wątek „wampirów z Gliwic” pojawił się m.in. w amerykańskim serialu „The Strain”.

Cmentarz okazał się być nekropolią dla osób odrzuconych przez społeczeństwo. Kilkanaście nietypowych grobów, które przypisywano wampirom, należało do skazańców ściętych mieczem przez kata, którym następnie – tak jak w pochówku antywampirycznym – umieszczono głowy między nogami.

Legenda jednak pozostała. Tym bardziej, że naukowcy nie wykluczają, że za formą pochówku stały ówczesne wierzenia, przesądy i zwyczaje. Teraz dodatkowe światło na życie i losy kości skazańców znalezionych w grobach mogą rzucić badania stomatologiczne.

Gdzie i kiedy zobaczyć prezentację

Prezentacja „archeologicznej” pracy stomatologów 14 czerwca o godz. 11 w Dentim Clinic Medicover, Katowice (centrum handlowe Silesia City Center) ul. Chorzowska 107.