• W powszechnej świadomości zdrowie dziąseł nie jest ściśle kojarzone ze zdrowiem całego organizmu. Brakuje także wiedzy, że dbanie o zdrowie jamy ustnej może poprawić ogólne samopoczucie
  • W wielu krajach systemy opieki zdrowotnej izolują zdrowie stomatologiczne od zdrowia ogólnego, podkreśla ekspert FDI

Zdrowa jama ustna. Warunek zdrowia ogólnego

Blisko 3,5 miliarda ludzi na całym świecie cierpi na choroby jamy ustnej. Szacuje się, że zaawansowana choroba przyzębia  dotyka w skali świata co piątą osobę dorosłą, co odpowiada ponad 1 miliardowi przypadków.

Problemy stomatologiczne mogą powodować ból i dyskomfort przez całe życie i prowadzić do utraty zębów. W powszechnej świadomości zdrowie dziąseł nie  jest ściśle kojarzone ze zdrowiem całego organizmu. Brakuje także wiedzy, że dbanie o zdrowie jamy ustnej może poprawić ogólne samopoczucie.

Ekspert w dziedzinie periodontologii, prof. Iain Chapple informuje w wywiadzie na stronie Światowej Federacji Stomatologicznej (FDI) na temat powiązań między zdrowiem jamy ustnej a powszechnymi chorobami niezakaźnymi. To istotna wiedza dla każdego, i dla lekarza i lekarza dentysty. W wywiadzie podkreślono również znaczenie współpracy między pracownikami służby zdrowia różnych specjalności w celu polepszenia opieki nad pacjentem.

Bakterie atakujące dziąsła. Przyczyną nasilenia chorób ogólnych

Jama ustna to w gruncie rzeczy "brama do organizmu", zły stan zdrowia jamy ustnej może powodować ogólne problemy ze zdrowiem lub pogarszać już istniejące schorzenia.

- Szkliwo zębów nie złuszcza się, zatem bakterie nieustannie się na nim gromadzą. Jeśli zęby nie są szczotkowane regularnie, na ich powierzchni narasta osad, który powoduje stan zapalny dziąseł. Powstają zmiany między dziąsłem a zębem, niewidoczne dla pacjenta. Jednak te miejsca są jak "drzwi obrotowe" i przy  każdym posiłku, czy myciu zębów, te bakterie dostają się do krwioobiegu i przemieszczają do innych części ciała, gdzie mogą powodować problemy, infekcje i stany zapalne, ostrzega prof. Iain Chapple.

Choroby powiązane ze złym stanem dziąseł:

Zdrowie populacyjne. Wizja 2030 FDI 

Nadszedł czas, aby lekarze poważnie zajęli się chorobami dziąseł. Rolą wszystkich lekarzy, zwłaszcza tych, którzy opiekują się pacjentami z chorobami przewlekłymi, jest zapewnienie im najlepszej możliwej opieki stomatologicznej.

Wizja 2030 FDI zakłada włączenie zdrowia jamy ustnej w szerszym podejściu do opieki zdrowotnej w każdym kraju. Jedynie skuteczne zapobieganie chorobom stomatologicznym i ich leczenie  może prowadzić do poprawy zdrowia ogólnego i zapewnienia dobrego samopoczucia, wskazuje FDI.