PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zatrucie ołowiem. Skutki w jamie ustnej

Autor: nieck • Źródło: PAP/infoDENT24.pl
04-08-2022, 19:00
Zatrucie ołowiem. Skutki w jamie ustnej Nawet 260 tys. dzieci w Polsce ma podwyższony poziom ołowiu w organizmie Fot. Shutterstock
Ołów wszechobecny w środowisku, w większym stopniu zagraża dzieciom niż osobom dorosłym. Wg danych UNICEF-u, w Polsce nawet 260 tys. dzieci ma podwyższony poziom ołowiu we krwi. Ten metal ciężki pogarsza też stan jamy ustnej. Jednym z objawów zatrucia ołowiem jest rąbek ołowiany na dziąsłach.
  • Ołów, jako jeden z metali ciężkich,  często występujących w otoczeniu może powodować wiele skutków  zdrowotnych, w tym choroby zębów
  • UNICEF ostrzega, że ponad 260 tys. polskich dzieci może mieć podwyższony poziom ołowiu, nie ma bezpiecznych dla zdrowia ilości tego metalu ciężkiego
  • Zatrucie ołowiem może prowadzić do zaburzeń w tworzeniu się szkliwa, utracie kości wyrostka zębodołowego, pogłębionych kieszonek zębowych

Ołów niebezpiecznie powszechny w środowisku

Ołów jest metalem ciężkim szeroko stosowanym w przemyśle samochodowym,  smarach i środkach odbarwiających i farbach. Używa się go także do produkcji  insektycydów stosowanych w rolnictwie. 

Duża ilość ołowiu nagromadzonego w organizmie, oprócz ogólnych zagrożeń dla zdrowia,  może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej. Wpływa bowiem na tworzenie się szkliwa, prowadząc do próchnicy, powoduje fluorozę zębów prowadzi do utraty kości przyzębia, utraty zębów, problemów z dziąsłami, wskazują autorzy pracy z BMC Oral Health analizujący wpływ ekspozycji na ołów na zdrowie dziąseł.

Dzieci mają tendencję do wchłaniania większej ilości ołowiu niż dorośli z powodu wyższego tempa metabolizmu. Ponadto ich układ pokarmowy wydaje się łatwiej wchłaniać ołów.

Ołów szkodzi. Nawet w małych ilościach

UNICEF podkreśla, że nie ma bezpiecznych poziomów tego pierwiastka we krwi. Szkodliwe skutki narażenia na jego działanie pojawiają się już przy bardzo niskich poziomach stężenia tego metalu we krwi. Ołów wpływa nie tylko na funkcjonowanie organizmów dzieci, ale ma również negatywny wpływ na koncentrację, pamięć, rozwiązywanie problemów. Może także zwiększać agresję i zachowania antyspołeczne, donosi PAP.

Z danych UNICEF-u wynika, że w Polsce ponad 260 tys. dzieci ma podwyższony poziom ołowiu we krwi. Organizacja w swoim ostatnim raporcie "Miejsca i przestrzenie: Wpływ środowiska na dobrostan dzieci" analizowała m.in. poziom zatrucia ołowiem u dzieci w krajach bogatych, w tym w Polsce. W rankingu 43 państw UE i OECD, pokazującym, w których krajach dzieci są najbardziej narażone na skażenie ołowiem, Polska zajęła 29. miejsce. Najlepsza sytuacja jest w krajach nordyckich (Finlandii, Islandii i w Szwecji), a także w Luksemburgu i w Wielkiej Brytanii. Najgorzej jest w Meksyku, Kostaryce, Rumunii, Belgii i na Malcie.

Ołów magazynowany w organizmie

W przeszłości ołów można było znaleźć w produktach dla dzieci, np. w malowanych zabawkach. Dziś nadal jest obecny w ceramice szkliwionej ołowiem (głównie w Meksyku), w ołowianym śrucie używanym podczas polowań (Norwegia), w nowych farbach czy w przyprawach, które miesza się z ołowiem w celu zwiększenia masy lub dodania koloru (często produkowanych w Azji Południowej, ale importowanych na cały świat).

UNICEF wskazuje, że ołów nie ulega rozpadowi i kumuluje się w organizmie.

Jak informuje PAP objawy zatrucia ołowiem to przeważnie bóle głowy, brzucha, nudności i kolka. Po pewnym czasie ustępują one miejsca wymiotom, dodatkowo pojawiają się spadki ciśnienia krwi i obniżenie temperatury ciała. Ostre zatrucie prowadzi do niewydolności nerek, wątroby i układu nerwowego. Zatrucie przewlekłe, w wyniku kumulacji ołowiu uszkadza układ nerwowy, szpik kostny, nerki i skórę. Cechą charakterystyczną u osób długotrwale narażonych na ołów jest "ołowiana cera" i "rąbek ołowiowy" na dziąsłach. 

Rąbek ołowiowy. Oznaka zatrucia ołowiem

U pacjentów wyeksponowanych na wysokie stężenia ołowiu może wystąpić tzw. rąbek ołowiowy, niebiesko zabarwiona smuga, spowodowana odkładaniem się siarczku ołowiu.  Rąbek na dziąsłach jest cenną wskazówką diagnostyczną, ale nie występuje zawsze. Zabarwienie to nie jest ciągłe, gdyż rąbek składa się z zabarwionych brodawek dziąsłowych, tworzy więc linię przerywaną. Może wystąpić w kilka dni po narażeniu na działanie trującego związku i zniknąć w kilka tygodni po ustaniu tego wpływu, bądź utrzymuje się przez wiele miesięcy.

Wiedza o tym, jak wszechobecne jest zanieczyszczenie ołowiem i zrozumienie, jak negatywnie wpływa ono na zdrowie dzieci i całych społeczności, według UNICEF-u- obliguje nas wszystkich do podjęcia natychmiastowych działań. UNICEF podkreśla szczególną rolę państwa w walce z zatruciem ołowiem. Zdaniem organizacji państwo powinno m.in. monitorować i testować poziom ołowiu we krwi, zanieczyszczenie ołowiem i wprowadzić środki zapobiegawcze. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dzieci   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH