PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zapobieganie próchnicy u najmłodszych podczas pandemii - zalecenia PTS

Autor: nieck • Źródło: en
15-02-2022, 15:28
Zapobieganie próchnicy u najmłodszych podczas pandemii - zalecenia PTS Pandemia nie powinna być okresem przerwy w profilaktyce próchnicy Fot. AdobeStock
Profilaktyka próchnicy u najmłodszych jest wyjątkowo utrudniona podczas pandemii COVID-19. Jak uporać się z tym zadaniem wyjaśnia prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS  w rekomendacjach w tym zakresie.
  • Pokłosiem pandemii COVID-19 będzie nasilona epidemia próchnicy u najmłodszych. 
  • Główne przyczyny to zła higiena jamy ustnej, bogata w cukier dieta i brak dostępu do opieki stomatologicznej, szczególnie w 2020 r.
  • PTS opracowało rekomendacje dotyczące utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym.

Walczyć z próchnicą ale jak?

Epidemia próchnicy wśród najmłodszych dzieci przyspieszyła w ostatnich dwóch latach i sytuacja wymaga starannych działań profilaktycznych. Nie jest jasne jak je pogodzić z wymogami związanymi z COVID-19 narzucanymi na przedszkola i innego typu placówki sprawujące opiekę nad dziećmi do lat trzech.

Wiele pytań i wątpliwości na ten temat napływa do Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.  Opracowane rekomendacje, dotyczące utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej dzieci w wieku przedszkolnym, to nic innego jak opinia kompetentnego grona ekspertów, pisze prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS.

To szczególnie cenna inicjatywa, biorąc pod uwagę, że podczas pandemii COVID-19 maluchy nie tylko nie miały dostępu do lekarza dentysty, ale też przedszkola, do których uczęszczały (w wielu prowadzono programy profilaktyczne i edukacyjne w zakresie zdrowia jamy ustnej) bywały okresowo zamknięte, podkreślała prezydent PTS. 

Tymczasem nie ma (związanego z bezpieczeństwem w okresie pandemii) zakazu  działań dotyczących higieny jamy ustnej w przedszkolach i żłobkach.

Zęby myć w czasie pandemii COVID-19

Jak podkreśla prof. Marzena Dominiak, na oficjalnej stronie rządowej ukazało się nawet zalecenie dotyczące szczotkowania zębów u dzieci w przedszkolach w okresie epidemii SARS-CoV-2 z 22 października 2021 r.  szczotkowanie zębów po posiłkach przez dzieci powinno się nadal odbywać.  

Wyjątkowa sytuacja narzuca jednak pewne warunki - szczotkowanie ma się odbywać pod stałym nadzorem  wychowawcy/opiekuna grupy, a przedszkole ma wdrożyć działania zmniejszające ryzyko transmisji zakażenia.

Podwyższony reżim sanitarny wymaga, aby dzieci brały też udział w programach edukacyjnych, które częściej będą poruszać tematy związane z higieną jamy ustnej. Należy wprowadzić zmiany w żywieniu dzieci - do posiłków i pomiędzy posiłkami powinna być podawana woda mineralna zamiast innych napojów, w szczególności tych słodzonych cukrem, podkreśla prof. Marzena Dominiak.

Szczotkowanie zębów w przedszkolu  w zgodzie z wymogami bezpieczeństwa

- Szczotkowanie zębów powinno odbywać się w łazience przeznaczonej dla danej grupy przedszkolnej.
- Przed rozpoczęciem szczotkowania zębów dzieci oraz wychowawca/opiekun grupy powinni umyć ręce wodą z mydłem, a następnie osuszyć je papierowym ręcznikiem.
- W czasie szczotkowania zębów przebywa w łazience tyle dzieci ile jest umywalek, by każde z nich miało dostęp do odrębnej umywalki.
- Dzieci powinny używać do szczotkowania zębów: osobistych, oznakowanych zestawów wielorazowych, czyli szczoteczek i kubeczków (które po użyciu powinny być pojedynczo wypłukane i odstawione do wysuszenia w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą) oraz osobistej pasty do zębów z fluorem dostosowanej do wieku dzieci, lub szczoteczek i kubków jednorazowych, które po użyciu należy niezwłocznie wyrzucić do pojemnika na odpady komunalne, znajdującego się w łazience.
- Wychowawca/opiekun grupy aplikuje każdemu dziecku na szczoteczkę niewielką ilość pasty z fluorem dostosowaną do wieku, instruuje o prawidłowych zasadach szczotkowania zębów oraz nadzoruje cały proces.

Wychowawca/opiekun grupy powinien zastosować maskę chirurgiczną, a po zakończeniu szczotkowania umyć/zdezynfekować ręce.

Osoba sprzątająca, wyposażona w środki ochrony osobistej: fartuch flizelinowy, rękawice, maskę chirurgiczną, po każdej zakończonej sesji szczotkowania zębów, pomiędzy poszczególnymi grupami dzieci, przeprowadza sprzątanie i dezynfekcję łazienki:
- dezynfekcję umywalek roztworem wirusobójczym,
- wywietrzenie łazienki,
- umycie podłogi.

Działanie potrzebne w każdej placówce

Decyzja co do prowadzenia zabiegów higienizacji u dzieci w trakcie stanu epidemii musi być podejmowana przez każdą placówkę indywidualnie, z uwzględnieniem opisanych zasad. 

- Ten szczególny czas, w jakim znajdujemy się obecnie wszyscy, wymaga od nas stosowania się do wszelkich norm, jakie wynikają z obowiązujących aktów prawnych, jak również wskazań sugerowanych przez Ministerstwo Zdrowia, ale również wymaga od nas szczególnych działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Zabiegi higienizacji są kluczowe dla zdrowia dzieci (zapobiegają rozwojowi wielu chorób), jak również dla realizowania prawidłowych wzorców zachowań u dzieci, co wpływa na całe społeczeństwo, podkreśla prezydent PTS. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
PTS   edukacja   próchica dzieci   profilaktyka próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH