PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zanim dziecko trafi do dentysty

Autor: miro • Źródło: ms
28-05-2021, 08:45
Zanim dziecko trafi do dentysty Zanim udasz się z dzieckiem do dentysty (fot. unsplash)
Nie wystarczy powiedzieć małemu dziecku: dzisiaj idziemy po raz pierwszy do dentysty. Warto do takiej wizyty pociechę zawczasu przygotować. Jak?

Pierwszą wizytę kontrolną z dzieckiem u dentysty należy przeprowadzić w wieku dwóch - trzech lat, a następnie powtarzać ją przynajmniej raz w roku (specjaliści stomatologii dziecięcej mówią, że taki termin to 6 miesięcy po urodzeniu).

Ta pierwsza wizyta pomoże dziecku przyzwyczaić się do regularnych wizyt kontrolnych. Ponadto, jeśli problem zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, rozwiązanie może być mniej bolesne i skuteczniejsze.

Francuskie stowarzyszenie Sparadrap doradza, jak przygotować się do tego typu wizyt. Stowarzyszenie oferuje szesnastostronicowy przewodnik zatytułowany „Idę do dentysty”. Warto go przeczytać na kilka dni przed konsultacją.

Oto rady specjalistów.

Nie wahaj się porozmawiać z dzieckiem o tym, co się wydarzy u dentysty. Nie mów mu, że może odczuwać ból, ale ostrzegaj go o wszystkim, co może poczuć podczas badania (hałas, światło, zapach inne doznania).

Zachęcaj dziecko do zadawania pytań. Jeśli nie możesz na nie odpowiedzieć, poproś o pomoc dentystę.

Upewnij się, że dziecko potrafi pokazać zęby, co ułatwi kontrolę.

Ćwicz oddychanie przez nos, trzymając usta otwarte.

Warto także zapoznać dziecko z gorzkim smakiem, spróbować pomanipulować w rękawiczkach wokół ust, postukać w ząbki łyżeczką.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH