PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zadziwiająca ezoteryka świadczeń stomatologicznych w dentobusach

ms
09-12-2020, 07:50
Zadziwiająca ezoteryka świadczeń stomatologicznych w dentobusach Dentobusy w covidowym czasie
Posłanka Joanna Jaśkowiec zadała ministrowi zdrowia sześć konkretnych pytań dotyczących zasad funkcjonowania dentobusów, które zamiast realizować świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży, musiały przez pół roku leczyć włącznie pacjentów covidowych. Pytania padły. Na żadne z nich Ministerstwo Zdrowia nie udzieliło konkretnej odpowiedzi, która by dotyczyła sedna zagadnień poruszanych w pytaniach. Wiemy zatem tyle, ile wiedzieliśmy bez wyjaśnień resortu zdrowia.

Posłanka Joanna Jaśkowiec: Ile ze świadczeń medycznych, udzielonych w dentobusach, było wykonane na wsiach i w małych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetów dentystycznych realizujących kontrakty z NFZ, a ile w miejscach, gdzie takie gabinety funkcjonują?
MZ: Ministerstwo Zdrowia ani Narodowy Fundusz Zdrowia nie gromadzą i nie przetwarzają informacji o wielkości miejscowości, w których zlokalizowane są miejsca postoju dentobusu w celu realizacji umowy o udzielanie świadczeń stomatologicznych.

Posłanka Joanna Jaśkowiec: Jeśli Ministerstwo Zdrowia nie zna odpowiedzi na pytanie o miejsca stacjonowania dentobusów, w jaki sposób nadzorowane są działania dentobusów i dysponowanie nimi przez OW NFZ?
MZ: Świadczeniodawca ustala i zgłasza do NFZ plan oraz harmonogram realizacji świadczeń w ujęciu miesięcznym, przy uwzględnieniu potrzeb zdrowotnych świadczeniobiorców w danym województwie.
Po zaakceptowaniu takiego dokumentu przez dyrektora OW NFZ, na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego zamieszcza się harmonogram postojów dentobusu obowiązujący na obszarze danego województwa.

Posłanka Joanna Jaśkowiec: Czy w związku z obecnym systemem nauki funkcjonowanie dentobusów będzie korygowane? Jeśli tak, jakie ponadstandardowe w tej wyjątkowej sytuacji rozwiązania zaproponuje resort zdrowia?
MZ: brak odpowiedzi

Posłanka Joanna Jaśkowiec: Ilu pediatrycznych pacjentów mobilne punkty leczenia stomatologicznego przyjęły od kwietnia do października 2020 r. i jak wygląda ten wynik w stosunku do analogicznego okresu 2019 r.?
MZ: Od 1 kwietnia 2020 r. nastąpiło czasowe ograniczenie wykonywania działalności leczniczej polegające na zaprzestaniu udzielania świadczenia zdrowotnego z zakresu leczenia stomatologicznego w pojazdach (dentobusach), z wyjątkiem świadczeń udzielanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Ograniczenie to zostało uchylone 18 września 2020 r. W związku z tym nie jest możliwe przekazanie danych dotyczących liczby pacjentów pediatrycznych przyjętych w dentobusach w okresie od kwietnia do października 2020 r. i odniesienie tej liczby do analogicznego okresu 2019 r.

Posłanka Joanna Jaśkowiec: Jaki odsetek ogółu świadczeń stanowią dzieci i młodzież przyjęte w dentobusach w stosunku do liczby pacjentów pediatrycznych uzyskujących świadczenie stomatologiczne w ramach systemu „stacjonarnego” w oparciu o kontraktowanie z NFZ w 2019 r.?
Jak wygląda struktura świadczeń wykonywanych w mobilnych gabinetach stomatologicznych w 2020 r.? Proszę o podanie wartości w procentach.
MZ:
 Informacja o liczbie pacjentów w wieku do ukończenia 18 r.ż., którym udzielono świadczeń stomatologicznych w dentobusach w 2019 r. oraz o strukturze tych świadczeń zostanie przekazana w terminie późniejszym, po uzyskaniu danych z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   Ministerstwo Zdrowia   dentobus   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH