PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zadekretowane zdrowe życie, ale bez zdrowej jamy ustnej

Autor: miro • Źródło: ms
12-07-2021, 13:30
Zadekretowane zdrowe życie, ale bez zdrowej jamy ustnej Zdrowe życie, bez zdrowych zębów (fot. unsplash)
W 237 stronicowym rządowym dokumencie „Zdrowa przyszłość. Ramy strategiczne rozwoju systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027, z perspektywą do 2030 r.” nie ma ani jednego zdania o stomatologii – krytykuje NRL.
  • Rząd nie zajmuje się polityką zdrowia stomatologicznego.
  • Rząd nie zajmuje się żenująco niską liczbą specjalistów w dziedzinie stomatologii.
  • Rząd nie zajmuje się ochroną danych w EDM.

W polityce prozdrowotnej rządu do 2030 r. nie ma zadań, których realizacja przyczyniałaby się do polepszenia zdrowia jamy ustnej głównie:
- dzieci i młodzieży (rosnące wskaźniki frekwencji próchnicy);
- kobiet, w tym w szczególności kobiet ciężarnych,
- osób starszych.

NRL wskazuje na brak specjalistów w dziedzinie stomatologii

Skoro na stronie 205 dokumentu ustawodawca umieszcza zapis o treści "Ważnym czynnikiem wpływającym na jakość opieki zdrowotnej są kwalifikacje kadry medycznej. Przyjmuje się, że miernikiem poziomu kwalifikacji dla lekarzy i lekarzy dentystów jest odsetek specjalistów” -  to w konfrontacji ze spadającym nieustannie odsetkiem specjalistów w dziedzinach lekarsko-dentystycznych, wynoszącym 17 proc. należy w dokumencie zaprojektować środki powiększające ten współczynnik.

Co z centralnym repozytorium? 

Cyfryzacja: z projektowanych przedsięwziąć zapowiedzianych w KPO zniknęła budowa Centralnego Repozytorium Dokumentacji Medycznej. W dokumencie nie sposób tej inwestycji odnaleźć.

Skoro w kilku miejscach - skądinąd całkiem słusznie- podkreśla się wagę cyberbezpieczeństwa, tym bardziej należy w tym strategicznym dokumencie zaprojektować centralne repozytorium dokumentacji.

W dobie tak przekonujących, namacalnych dowodów realnego zagrożenia nieuprawnionym dostępem do wrażliwych danych opieranie systemu EDM o model rozproszonych repozytoriów u ponad stu tysięcy usługodawców jest rozwiązaniem bardzo kosztownym oraz bardzo ryzykownym.

Repozytoria publiczne mogą działać na bazie tej samej technologii i tego samego oprogramowania i tych samych systemów zabezpieczających. Usługodawcy w tej liczbie (średnia wielkość placówki medycznej ) nie są w stanie zapewnić porównywalnego choćby poziomu bezpieczeństwa.

W dokumencie wspomina się o wsparciu rozbudowy infrastruktury IT „również podmiotów leczniczych”. Taki zapis z niewiadomych powodów wyłącza z grona beneficjentów tego procesu praktyki zawodowe.

Więcej: NRL

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   specjalizacje   profilaktyka próchnicy   repozytorium  

POLECAMY W SERWISACH