PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Zaczęło się od bólu zęba. Skończyło na tygodniowej walce o życie

Autor: miro • Źródło: ms
13-07-2022, 08:21
Zaczęło się od bólu zęba. Skończyło na tygodniowej walce o życie Ból zęba zwiastował walkę o życie pacjentki Fot. AdobeStock
Kobieta zignorowała ból zęba, po czterech dniach walczyła o życie, przez dwa dni była w śpiączce farmakologicznej. Teraz opowiada swoją historię ku przestrodze innym.
  • Kobieta zignorowała ból zęba, bo zbyła zbyt zajęta i nie chciała płacić za leczenie w trybie pilnym
  • Cztery dni z infekcją spowodowały znaczące pogorszenie się stanu zdrowia kobiety
  • Wymagana była, ratująca życie, operacja chirurgiczna.
  • Połowę sześciodniowego pobyt w szpitalu kobieta spędziła na oddziale intensywnej opieki medycznej    

Ból zęba zignorowany 

Obudziłam się w piątek rano 24 czerwca z nieprzyjemnym kłuciem zęba, zignorowałam dolegliwość, bo byłam zbyt zajęta sprawami rodzinnymi i codziennymi obowiązkami. W weekend ból zaczął się nasilać, a twarz zaczęła mi puchnąć. Nie chciałam jednak wydawać pieniędzy na leczenie zęba w ramach usług pogotowia stomatologicznego. Postanowiłam przeczekać do poniedziałku. W poniedziałek miałam trudności z przełykaniem, a we wtorek mój syn zawiózł mnie na oddział ratunkowy Southland Hospital, gdzie dentysta wyrwał mi ząb – relacjonowała mieszkanka Nowej Zelandii Janis Simonka.

Krytyczny stan zdrowia pacjentki 

Pacjentka dostała kroplówkę z antybiotykiem, ale nadal miała problemy z przełykaniem i oddychaniem. W środę stan chorej się pogorszył. Przewieziono ją śmigłowcem z Southland do w szpitala Dunedin.

Tam w w znieczuleniu ogólnym nakłuto kobiecie ropień na szyi, który był skutkiem ubocznym infekcji zęba. W farmaceutycznej śpiączce przetrzymywano pacjentkę przez 24 godziny.

Tydzień walki o życie

- Myślę, że gdybym czekała kolejne 24 godziny na leczenie, już bym nie żyła – ocenia kobieta. Pacjentka opowiedziała o swoim doświadczeniu, ponieważ nie chce, aby inni ignorowali ból zęba, który może szybko przerodzić się w stan nawet zagrażający życiu. Nie ignoruj żadnego ropnia w jamie ustnej, ani bolącego zęba, bo może to być śmiertelne w skutkach - przestrzega kobieta.

Simonka została wypisana ze szpitala Dunedin po sześciu dniach, z których trzy przebywała na oddziale intensywnej terapii.

Od czasu zdarzenia minęło dwa tygodnie, a kobieta nadal nie może prawidłowo przełykać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ból zęba   chirurgia stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH