PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Zabrakło ewidencji zużycia fentanylu w gabinecie stomatologicznym

Autor: miro • Źródło: ms
22-10-2020, 11:36
Zabrakło ewidencji zużycia fentanylu w gabinecie stomatologicznym Fentanyl bez dostatecznej kontroli (źródło: Google Maps)
David Jordan, 65-letni, ceniony dentysta z Belfastu zawieszony został na rok w wykonywaniu zawodu ze względu na brak dokumentacji dotyczącej użycia fentanylu.

Okazało się, że uznany stomatolog nie prowadził rejestru dotyczącego zużycia cytrynianu fentanylu w gabinecie w Bangor w hrabstwie Down. David Jordan przyznał, że nie ewidencjonował należycie leków tzw. kontrolowanych w okresie od stycznia 2016 do marca 2019 r. (chodzi o 340 ampułek cytrynianu fentanylu).

Michael Chambers, adwokat dentysty opisał dochodzenie w tej sprawie jako smutny przypadek, w którym dentysta prawdopodobnie odejdzie na emeryturę po nienagannej karierze. - Prawdziwą karą dla Jordana jest publiczne upokorzenie związane z wyrokiem skazującym. Mój klient zbliża się do końca ponad 40 lat służby publicznej - powiedział Michael Chambers.

Zgodnie z przepisami, dotyczącymi nadużywania narkotyków z 2002 r., dentyści w Irlandii Północnej są prawnie zobowiązani do prowadzenia dokładnego, aktualnego i chronologicznego rejestru, zawierającego informacje o zużytych dawkach i ilości zapasów m.in. fentanylu.

Dochodzenie wykazało, że dentysta zaopatrywał się w fentanyl w aptece Boots w ramach prywatnego systemu zaopatrzenia a zakupione środki były bezpiecznie przechowywane w gabinecie.

Prokurator przyznał, że sprawa dotyczy tylko tego jak rejestrowano fentanyl, nie było zarzutów dotyczących zasad jego użycia.

- Chociaż dentysta sumiennie leczył, pomagając cierpiącym pacjentom - nie prowadził kontrolowanego rejestru narkotyków. Kiedy zwrócono mu na to uwagę, był przerażony i przerażony – przyznał Chambers.

Adwokat podkreślił, że dentysta w pełni współpracował z kontrolerami, przeglądając wszystkie notatki medyczne i dokumentację, aby wyjaśnić w jakich okolicznościach używał fentanylu w gabinecie, oczywiście tylko w leczeniu pacjentów.

Chociaż General Dental Council nie nałożyła żadnych ograniczeń na praktykę co do stosowania w przyszłości fentanylu, już wiadomo, że dentysta zdecydował się nie używać tego leku ponownie. W zasadzie mierzy się z decyzją przejścia na emeryturę.

Jego adwokat dodał: stracą na tym pacjenci, którzy mieli dostęp do leczenia, a teraz będą wymagali leczenia dentystycznego w znieczuleniu ogólnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
środki przeciwbólowe   narkoza  

POLECAMY W SERWISACH