
- Ratunkiem dla dziecka, które wskutek urazu straciło przedni ząb jest autotransplantacja
- Zabieg autotransplantacji to przeszczep własnego zęba, procedura służy uzupełnieniu braku jednego z przednich zębów, który na przykład został wybity podczas upadku
- Niewielu chirurgów stomatologicznych decyduje się na przeprowadzenie procedury autotransplantacji

Czytaj więcej
Hulajnogi elektryczne przyczyną groźnych wypadkówCałkiem długa tradycja przeszczepiania zębów dzieciom
Brak zęba u dziecka to szczególne wyzwanie dla dentysty - ani u dzieci, ani u młodzieży nie można stosować implantów. Ruchoma proteza zaś z reguły nie jest akceptowana przez nastolatki.
W krajach skandynawskich, ale także w Polsce, w takiej sytuacji od wielu już lat robi się przeszczepy własnych zębów. Jeśli taki przeniesiony z innego miejsca ząb się przyjmie (a udaje się to w 9 na 10 zabiegów wykonywanych w Department of Orthodontics, University of Oslo, w Norwegii) to przystosowuje się do wzrostu i zmian rozwojowych jamy ustnej. Przeszczepione zęby zaczynają funkcjonować w nowym miejscu, kolejnym plusem autotranspalntacji jest zachowanie wyrostka zębodołowego.
Badania skuteczności przeszczepów wskazują na bardzo duże różnice w powodzeniu zabiegu autotransplantacji zęba - od jednego roku do 41 lat. Te rozbieżności wynikają z wielu czynników, jednak nie ma wątpliwości co do jednego, że sukces w bardzo dużym stopniu zależy od umiejętności chirurga stomatologicznego.
Dr hab. n. med. ortodonta Ewa Czachrowska z Zakładu Ortodoncji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jest jednym z niewielu w Polsce specjalistów, która zabiegi autrotransplantacji zębów prowadzi od ponad 20 lat.

Czytaj więcej
Kiedy koniec amalgamatu w UE?
Czytaj więcej
Brak zęba oznacza większe ryzyko cukrzycy!Najlepszy ząb do przeszczepu z niepełnym korzeniem
Zabieg autotransplantacji zębów najczęściej wykonuje się w WUM u dzieci i młodzieży. W sytuacji, gdy dziecko traci przednie zęby wskutek urazu, dentyści potrafią w ich miejsce przeszczepić zęby przedtrzonowe. Ich kształt jest odpowiednio zmieniany z wykorzystaniem materiałów kompozytowych tak, aby przypominał kształtem jedynkę.
Jeśli wszczep się przyjmie to takie zęby potem rosną razem z dzieckiem.
Autotransplantacja bywa też stosowana, gdy brakuje zawiązka zęba, zatem nigdy się nie wyrżnął.
Przydaje się także gdy jakiś ząb nie wyrósł (dentyści mówią wtedy o zębach ektopowo położonych). Chirurg może taki ząb wyjąć i ustawić prawidłowo tam, gdzie on powinien być.
Na sukces zabiegu przeszczepienia zęba składają się umiejętności chirurga stomatologa oraz sprawne postępowanie z zębem do przeszczepu (nie pozostaje poza jamą ustną dłużej niż 60 sekund) by nie stracił zdolności do regeneracji w nowym miejscu
Niewielu chirurgów stomatologicznych decyduje się na przeprowadzenie procedury autotransplantacji.
Komentarze