• Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny ma za zadanie znosić bariery w dostępie do opieki stomatologicznej, docierając do małych miejscowości, w których pracuje niewielu dentstów
  • Dziecko, które trafia do dentobusu, uzyska ocenę stanu zdrowia jamy ustnej i leczenie stomatologiczne
  • Otrzymuje także informacje w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy 

Dentobus. Nietypowy gabinet stomatologiczny

Dentobus, czyli mobilny gabinet stomatologiczny ma za zadanie znosić bariery w dostępie do opieki stomatologicznej. W założeniu dociera tam, gdzie trudno dostać się do dentysty, czyli do małych miejscowości i wsi.

Okazuje się jednak, że to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Z doświadczeń dentystki pracującej w dentobusie w województwie podlaskim lek. dent. Karoliny Laboch-Słomka wynika, że nawet jeśli dziecko obawia się wizyty u dentysty to w dentobusie chętnie poddaje się badaniu, gdyż nie jest to typowy gabinet stomatologiczny.

Lekarz realizujący opiekę stomatologiczną w mobilnym gabinecie przede wszystkim zajmuje się oceną stanu zdrowia jamy ustnej, ustala plan leczenia, zapewnienia leczenie stomatologiczne, ale też co mniej ważne - udziela informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy.

Dentobus. Białe plamy na mapie dostępu do dentysty

– Dentobusem staramy się dotrzeć do dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Jeździmy po szkołach, przedszkolach, domach dziecka, domach poprawczych i głównie przeprowadzamy profilaktykę, ale nie stronimy od leczenia czy usuwania zębów – mówi we rozmowie z Radiem Akadera lek. dent. Karolina Laboch-Słomka.

W województwie podlaskim nadal są rejony w których dentystów pracuje mniej. To Suwałki, Augustów czy Siemiatycze i tam najczęściej pacjentom jest pilnie potrzebne leczenie.

– Zdarzają się dzieci z podwójnymi rzędami zębów, czyli zęby mleczne, a są już też zęby stałe, ledwo wyrżnięte zęby, a już do leczenia kanałowego lub do usunięcia, także bywają dzieci do głębokiego leczenia. Staramy się wyprowadzić te dzieci w dentobusie, ale nie wszystko możemy. Generalnie myślę, że dentobus to dobry pomysł – dodaje Karolina Laboch-Słomka.

Świadczenia w dentobusie udzielane są darmowo. Na stronie podlaskiego oddziału NFZ jest harmonogram pracy dentobusu.