Z-ca dyr. medycznego szpitala MSWiA: nie można przewidzieć scenariusza rozwoju pandemii

W jego ocenie nie można jeszcze podać konkretnych dat, kiedy należałoby wprowadzać następne etapy luzowania obostrzeń, ponieważ sytuacja nadal jest zbyt nieprzewidywalna.
- Zmiany wprowadza się wolno. My musieliśmy wprowadzić szybko zmianę w postaci stanu epidemii na terenie Polski, ale wycofywanie tych restrykcji musi być powolne - powiedział Zaczyński.
Dopytany dlaczego rząd podał na razie tylko pierwszą z tych dat (20 kwietnia - I etap-PAP), zauważył, że tak naprawdę nie znamy dnia jutrzejszego. - Ja w szpitalu na bieżąco monitoruję liczbę nowych pacjentów oraz przypadki osób wyleczonych, które opuszczają placówkę - wskazuje.
- Sytuacja jest na tyle nieprzewidywalna, że żadne wzorce matematyczne nie są w stanie tego przewidzieć - dodał, podkreślając, że czasem jest tak, że jednego dnia restrykcje mogą zostać poluzowane, a następnego przywrócone.
- Zależność zmiennych od sytuacji epidemiologicznej jest olbrzymia. Nie jesteśmy w stanie dzisiaj powiedzieć, co będzie za tydzień - zauważył. - Nie jesteśmy w stanie przewidzieć drugiego ruchu. Powiedzieliśmy start, ale kiedy dobiegniemy do pierwszego punktu kontrolnego? Nie da się tego przewidzieć - mówił.
Lekarz zwrócił przy tym uwagę, że na ten moment nie poluzowaliśmy restrykcji gospodarczych, a tylko te społeczne - możemy iść od poniedziałku np. do parku czy lasu. W jego ocenie kolejne etapy, które są planowane, ale bez podania dat, zależą od tego jak rozwój epidemii koronawirusa będzie wyglądać w nadchodzącym czasie.
- To osoby, które bezpośrednio widzą napływ chorych, analizujące statystki, pracujące wewnątrz szpitali jednoimiennych, są w stanie wychwycić te tendencje, te trendy - ocenił, zwracając jednocześnie uwagę, że każde nowe ognisko choroby np. w kolejnym DPS-ie czy szpitalu, zmienia bieżącą sytuację.
Jak dodał, na tę chwilę nie możemy też powiedzieć, że krzywa zachorowań na COVID-19 spłaszczyła się. - Ilość zdarzeń epidemiologicznych w najbliższym czasie dopiero pokaże jak subordynowanym byliśmy narodem (czy przestrzegaliśmy zalecenia zostań w domu, w tym podczas Wielkanocy - PAP) - mówił.
Luzowanie obostrzeń związanych z koronawirusem ma odbyć się w czterech etapach. Pierwszy zacznie się 20 kwietnia. Od najbliższego poniedziałku złagodzone zostaną obostrzenia w handlu i zostają zwiększone limity osób przebywających w obiektach handlowych. Zwiększone będą też limity osób przebywających w kościołach - 1 osoba na 15 mkw. Przywracana zostaje też możliwość swobodnego przemieszczania się w celach rekreacyjnych, ale z obowiązkiem zachowania odpowiedniego dystansu i zasłaniania twarzy. Ponadto osoby powyżej 13. roku życia mogą ponownie przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej.
W II etapie - według tych planów - mają zostać otwarte w weekendy sklepy budowlane, hotele i inne miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury - biblioteki, muzea i galerie sztuki.
III etap zakłada otworzenie stacjonarnej gastronomii, która ma nadal podlegać ustalonym ograniczeniom, otwarcie usług fryzjerskich i kosmetycznych, a także sklepów w galeriach handlowych. W tym etapie mogłyby też odbywać się wydarzenie sportowe w otwartej przestrzeni do 50 osób, ale bez udziału publiczności, a także zostać przywrócona zorganizowana opieka nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3, ale z ustaloną ilością dzieci.
Ostatni - IV czwarty etap - zakłada, że otwarte zostaną salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness, a także teatry i kina, które działać będą w ustalonym reżimie sanitarnym.


CZYTAJ TAKŻE:
» COVID-19 jako choroba zawodowa lekarza i lekarza dentysty
lexDENT» Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 na rynku w połowie 2021?
techDENT» Wciąż brak wszystkich odpowiedzi na pytania o kolejność szczepień przeciw COVID-19
lexDENT» Szybki test ujawni kto ciężko zachoruje na COVID-19
techDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
OW NFZ w Kielcach: konkurs ofert na leczenie stomatologiczne
newsDENT -
Jak reagować, gdy pacjent odmawia rtg
techDENT -
COVID-19 jako choroba zawodowa lekarza i lekarza dentysty
lexDENT -
Konkretyzowanie zasad rugowania amalgamatu z gabinetów stomatologicznych
lexDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Wciąż brak wszystkich odpowiedzi na pytania o kolejność szczepień przeciw COVID-19
lexDENT -
Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 na rynku w połowie 2021?
techDENT
-
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
Nowe druki recept pro auctore
lexDENT -
Dentyści wyłudzili pieniądze z Opolskiego OW NFZ
lexDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Zabiegi planowe: lakoniczny komunikat NFZ
lexDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie -
lekarz dentysta
Siemianowcie Śląskie, śląskie -
lekarz dentysta
Chlewiska, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
KURSY LAST MINUTE
-
Zastosowanie i praktyczne zabiegi...
Warszawa, mazowieckie -
Lekarz dentysta - przedsiębiorca i...
cała Polska, cała Polska -
Zastosowanie nici PDO i nici...
Warszawa, mazowieckie -
Rehabilitacja pacjentów bezzębnych w...
Gdańsk, pomorskie