PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wzrost zakażeń koronawirusem. Nie ma planów zmiany przepisów. Ministerstwo Zdrowia czujne

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
06-07-2022, 20:00
Wzrost zakażeń koronawirusem. Nie ma planów zmiany przepisów. Ministerstwo Zdrowia czujne Ponad tysiąc zakażeń koronawirusem. Sytuacja dynamiczna Fot. AdobeStock
Przygotowujemy się na różne scenariusze, natomiast nie zapadły jeszcze żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia, komentując wyraźny wzrost zakażeń koronawirusem.
  • Jesienna fala pandemii może pojawić się wczesną jesienią, jednak czy faktycznie tak będzie, zależy od wielu czynników. nie zapadły żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych - ocenia MZ
  • We wrześniu ma być gotowa szczepionka dostosowana do nowych wariantów omikron. MZ będzie wskazywało grupy wiekowe, które mogłyby przyjąć czwartą dawkę
  • Nowy wariant koronawirusa jest bardziej zaraźliwy niż odra. Jest w stanie przełamać nawet ochronę, jaka powstała w wyniku wcześniejszego zachorowania  

Wzrost zakażeń koronawirusem. Co robi Ministerstwo Zdrowia?   

5 lipca zanotowano 1075 zakażeń koronawirusem, w tym 166 ponownych. Tydzień temu badania potwierdziły 696 zakażeń koronawirusem, w tym 71 ponownych.

Ministerstwo Zdrowia nie pracuje nad zmianą przepisów, ale na bieżąco monitoruje sytuację.

- Trudno jeszcze przewidzieć, jak może wyglądać jesienna fala pandemii. Europejskie dane wskazują, że fala może pojawić się wczesną jesienią, jednak czy faktycznie tak będzie, zależy od wielu czynników - wskazuje MZ.

- Wraz ze współpracującymi ośrodkami ekspertów przygotowujemy i śledzimy analizy krajowe i międzynarodowe. Przygotowujemy się na różne scenariusze, natomiast na obecną chwilę nie zapadły żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Kiedy szczepionka dostosowana do nowych wariantów omikron

Resort zwraca też uwagę, że we wrześniu ma być gotowa szczepionka dostosowana do wariantu omikron. - Wówczas, zgodnie z zaleceniami EMA (Europejska Agencja Leków), będziemy wskazywali grupy wiekowe, które mogłyby przyjąć czwartą dawkę - zapowiedziało MZ.

MZ przypomina, że obecnie szczepienia przeciw COVID-19 przeprowadzane są zgodnie z aktualnymi oficjalnymi zaleceniami, które mogą być uaktualnione wraz z decyzją Europejskiej Agencji Leków. Różne kraje dopuszczają czwartą dawkę dla seniorów powyżej 60. lub 70. roku życia.

Wzrost zakażeń w całej Europie 

W Niemczech, gdzie w ostatnich kilku dniach zanotowano gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem, obecnie przeważa subwariant omikronu BA.5. Ogólnokrajowa tygodniowa zachorowalność wzrosła o 38 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Jak alarmuje Instytut Roberta Kocha, wzrost infekcji dotknął wszystkie grupy wiekowe, zwłaszcza osoby starsze, dzieci i młodzież. Znacznie zwiększyła się też liczba ognisk zakażeń w domach starców i w domach opieki, a także w szpitalach.

We Włoszech ostatnio notowano od około 80 tys. do ponad 90 tys. zakażeń dziennie. Zdaniem profesora Fabrizia Pregliasco, wykładowcy uniwersytetu w Mediolanie i jednego z najbardziej znanych włoskich wirusologów, szerzący się obecnie we Włoszech subwariant omikronu BA.5 jest trochę spokojniejszy i mniej groźny niż poprzednie, ale bardzo zaraźliwy i dlatego należy spodziewać się pogorszenia sytuacji pandemicznej i dalszego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.

Zaraźliwość nowych wariantów koronawirusa

- Nowy wariant jest bardziej zaraźliwy niż odra. Co więcej, jest w stanie przełamać nawet ochronę, jaka powstała w wyniku wcześniejszego zachorowania. 8 proc. przypadków wykrywanych teraz codziennie to ponowne zakażenia po infekcjach spowodowanych przez poprzednie warianty wirusa - wyjaśnił Pregliasco w rozmowie z PAP.

W Hiszpanii eksperci mówią o cichej, siódmej fali covid - lżejszej od poprzednich, ale której symptomy mogą być intensywne. Objawy nowych wariantów omikronu to omdlenia, niedociśnienie, kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni. W kraju notuje się niewielką, ale rosnącą liczbę hospitalizacji.

Regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie, odpowiedzialny za tzw. plan covid, w wywiadzie dla specjalistycznego dziennika online sektora zdrowia "Redacción Médica" ocenił, że obecny koronawirus bardzo rożni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22. Obecny covid to choroba wywołana przez inne wirusy, powstałe przez mutacje odmienne od oryginału - to warianty omikronu BA.4 i BA.5. Ich transmisja jest bardzo wysoka.

Opublikowane przez ministerstwo zdrowia w Madrycie najnowsze dane o sytuacji epidemiologicznej wskazują, że wzrasta zachorowalność zwłaszcza wśród osób powyżej 59 lat (841 przypadków), a obłożenie szpitali wynosi 7,79 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH