PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wypalenie zawodowe polskich dentystów – II etap badania

Autor: miro • Źródło: ms
12-01-2022, 14:00
Wypalenie zawodowe polskich dentystów – II etap badania Stres w zawodzie lekarza dentysty (fot. Adobe)
PTS kontynuuje badania nad zjawiskiem wypalenia zawodowego występującego u lekarzy dentystów. Wyniki pierwszego etapu analizy z 2019 r. były niepokojące. Teraz niestety nie należy spodziewać się poprawy.
  • PTS zbiera dane do analizy wypalenia zawodowego u lekarzy dentystów.
  • Poziom wypalenia zawodowego u stomatologów w 2019 r. był znacząco wyższy aniżeli w grupach zawodowych: lekarzy, policjantów, menadżerów, strażaków.

Ankieta PTS na temat wypalenia zawodowego

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zachęca lekarzy dentystów do wzięcia udziału w badaniu poziomu wypalenia zawodowego (przy zastosowaniu profesjonalnego narzędzia psychologicznego MBI-HSS wg Maslach dostosowanym do potrzeb lekarzy dentystów).

Czas potrzebny na wypełnienie testu to maksymalnie kilka minut.

Link do ankiety tutaj 

Stres w zawodzie lekarza dentysty - wyniki ankiety z 2019 r. 

Tego typu badanie przeprowadzono w 2019 r., a jego wyniki już wtedy były niepokojące. Tym razem uzyskane dane pozwolą na ocenę wpływu pandemii Covid-19 na poziom zdrowia psychicznego poprzez porównanie ich z tymi uzyskanymi dwa lata temu.

Poziom wypalenia zawodowego u polskich stomatologów w 2019 r. osiągnął wynik 27,9 w skali Maslach i jest znacząco wyższy aniżeli uzyskany w polskich badaniach prowadzonych na innych grupach zawodowych: lekarze innych specjalności (18 pkt), policjanci (16,7 pkt), menadżerowie (15,6 pkt), strażacy (9,3 pkt).

Średni wynik depersonalizacji w grupie badanej wynosił 7,35 punktów. Wynik ten można uznać za porównywalny z wynikiem lekarzy innych specjalności (7,4 punkty) i nieznacznie niższy, niż w grupie policjantów (7,5 punktów). Dla porównania, średnia liczba punktów w grupie menadżerów wynosiła 5,1 punktów, a strażaków – 3,6 punktów, była więc znacznie niższa niż w przypadku zawodów lekarskich. 

Stres w zawodzie dentysty jest szczególnie silny 

Stres jest naturalną psychologiczną i fizyczną odpowiedzią na codzienne zadania stawiane przez życie. Przygotowuje do reagowania na konkretną sytuację - i rzeczywiście, niewielka ilość stresu może być przydatna, ponieważ motywuje do lepszego działania, znalezienia rozwiązań problemów i osiągnięcia celów.

Jednak nadmierny lub chroniczny stres nie pozwala organizmowi na regenerację po takiej reakcji, co może osłabić zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne oraz doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   PTS   kondycja branży dentystycznej  

POLECAMY W SERWISACH