PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wszystko co chętni do wykonywania szczepień wiedzieć powinni

ms
10-12-2020, 09:38
Wszystko co chętni do wykonywania szczepień wiedzieć powinni NFZ wyjaśnia kto i jak może szczepić przeciwko COVID-19
Czy wynagrodzenie za szczepienie obejmuje dwie dawki szczepionki? Czy lekarz może dokonać kwalifikacji do szczepienia np. w formie teleporady? Czy wykorzystanie systemu informatycznego jest jedynym sposobem na rejestrację do zaszczepienia? NFZ zebrał pytania napływające od podmiotów chętnych do wykonywania szczepień, na które udzielił zwięzłych odpowiedzi.

Czy obowiązkowe jest zapewnienie możliwości zaszczepienia pacjenta w domu?
Jest to obligatoryjne. Podmiot, który złożył ofertę, może skorzystać z podwykonawstwa innego podmiotu medycznego, który zapewni szczepienia np. w ramach wyjazdowego (mobilnego) zespołu szczepiącego.

Czy warunek odrębnego pomieszczenia do szczepień jest konieczny?
Nie. Warunki lokalowe, które należy spełnić, to wyodrębnione stanowiska: punkt badań, stanowisko szczepień, poczekalnia dla osób szczepionych.

Co będzie, jeżeli nie zaszczepię 180 pacjentów w tygodniu?
Podmiot lecznicy otrzyma wynagrodzenie za faktyczną liczbę zaszczepionych pacjentów.

Co to jest numer rejestrowy komórki w formularzu rejestracyjnym?
Numer rejestrowy komórki/jednostki znajduje się w księdze rejestrowej pod hasłem „Kod resortowy identyfikujący jednostkę lub komórkę”.

Czy dokumentacja szczepienia będzie tworzona w systemach CEZ, czy będzie wymóg wprowadzania dokumentacji w systemach lokalnych świadczeniodawców?
Dokumentacja  będzie prowadzona w systemach Centrum e-Zdrowia, natomiast informacja o szczepieniu musi znaleźć się również w dokumentacji podmiotu leczniczego, który uczestniczy w Narodowym Programie Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Co zrobić, jeśli się chce zmienić wysłany formularz – zadeklarować mniejszą liczbę miejsc?
Należy wypełnić i wysłać formularz ponownie. W przypadku kilku formularzy zgłoszonych przez ten sam podmiot leczniczy, wiążący będzie ostatni złożony formularz, według daty i godziny złożenia formularza.

Czy NFZ zapłaci za szczepienie osób nieubezpieczonych, np. bezdomnych?
Tak, Fundusz zapłaci za szczepienie także osób nieubezpieczonych. Warunkiem potwierdzenie wykonania szczepienia w karcie szczepień.

Kiedy i w jakiś sposób będą szczepieni pracownicy medyczni?
Ogłoszenie o naborze dotyczy szczepień populacyjnych. Pracownicy medyczni oraz farmaceuci będą szczepieni inną, specjalną ścieżką. Szczepienie personelu medycznego będzie poprzedzało szczepienia populacyjne. 

Czy, aby zakwalifikować się do programu, jeden zespół szczepiący będzie musiał wykonać co najmniej 180 szczepień tygodniowo?
W ogłoszeniu jest mowa o „zdolności do wykonania co najmniej 180 szczepień tygodniowo, co oznacza możliwość zorganizowania zespołu, który będzie w stanie zrealizować 180 szczepień tygodniowo. W przypadku np. mniejszego zainteresowania szczepieniem ze strony pacjentów lub innych, niezależnych od placówki przyczyn, liczba wykonanych szczepień może być mniejsza.

Czy prowadzenie szczepień przez zespół wyjazdowy (w szczególności w miejscu zamieszkania/pobytu pacjenta, któremu stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do punktu szczepień) jest obligatoryjne?
Nie jest wymagane utworzenie odrębnego zespołu wyjazdowego, a zapewnienie możliwości zaszczepienia pacjenta w domu. Mogą to realizować także osoby prowadzące szczepienia w punkcie szczepień poza godzinami ich pracy.

SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   szczepionka   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH