PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wrocław: kolejne gabinety dentystyczne w szkołach

Autor: miro • Źródło: ms
29-06-2021, 08:39
Wrocław: kolejne gabinety dentystyczne w szkołach Gabinety stomatologiczne w szkołach pomimo przeciwności (fot: unsplash)
Od września 2021 r. w trzech wrocławskich szkołach podstawowych rozpoczną funkcjonowanie gabinety dentystyczne, w których opieką stomatologiczną objętych będzie ok. 1700 uczniów.

Władze Wrocławia, nie oglądając się na rządowe wsparcie, od lat realizuje program wprowadzania gabinetów stomatologicznych do szkół. Takich placówek jest kilkanaście. Ostatnio dołączyły do tej grupy kolejne trzy. Chodzi o Szkołę Podstawową nr 4 przy Powstańców Śląskich, Szkołę Podstawową nr 44 przy Wilanowskiej oraz Sportową Szkołę Podstawową nr 46 przy Ścinawskiej. W placówkach tych od wiosny mają zacząć działać gabinety stomatologiczne.

infoDENT24.pl o placówkach tych informował już w styczniu tego roku. Dzieci miały być tutaj leczone od wiosny 2021 r. Pandemiczne zawirowania sprawiły, że plany te nie mogły być urzeczywistnione.

- Proponujemy badania stomatologiczne z oceną stanu uzębienia, lakowanie, leczenie próchnicy punktowej. Dzieci nie tylko mają zagwarantowane przeglądy i drobne zabiegi, zadaniem pracujących tam stomatologów jest edukacja prozdrowotna dzieci i rodziców – zapewniała w styczniu 2021 r. Anna Bytońska z Wydziału Komunikacji Społecznej UM Wrocławia.

- To są bardzo nowoczesne gabinety, bardzo kolorowe, nikt nie pamięta w nich już o plombach amalgamatowych, które tak dobrze znane są osobom dorosłym – mówił pół roku temu radny Dominik Kłosowski, który zainicjował powrót gabinetów do placówek oświatowych.

Opowiadał on o projekcie stomatologicznym już w czerwcu 2018 r., kiedy to we Wrocławiu uruchomiono pięć szkolnych gabinetów dentystycznych. Dzięki nim opieką stomatologiczną objętych zostało 3,5 tys. uczniów. Dominik Kłosowski zapewniał: postępującą próchnicę chcemy zatrzymać poprzez ten projekt., to nie tylko będzie leczenie zębów, ale również profilaktyka, lakowanie i najnowocześniejsze preparaty, które są używane na świecie.

W 2021 r. gmina Wrocław na realizację tego programu w trzech nowych gabinetach dentystycznych wyda 240 tys. zł.

– Program w całości finansowany jest ze środków Wrocławia. Dotychczas wydatkowano na te cel ponad 3 mln zł. Gabinety stomatologiczne uruchomiono w trzynastu szkołach. Od 2018 r. w programie uczestniczyło ponad 11 tys. dzieci.

Nie koniec na tym. Wrocław realizuje kolejny program profilaktyczny „Szczoteczka soniczna dla Pierwszaka”. Każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma szczoteczkę soniczną, na której wygrawerowane będzie imię dziecka, logo Wrocławia i logo fundacji Smile Together. To właśnie za sprawą tej fundacji szczoteczki trafią do pierwszoklasistów. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 250 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH