Władze gminy Mrocza walczą o opiekę stomatologiczną nad uczniami

Ostatnie takie spotkanie odbyło się 29 września. Waldemar Chudzik zastępca burmistrza przekonywał stomatolog Aleksandrę Perczak do prowadzenia świadczeń dentystycznych w mroteckiej szkole.
- Chcemy podjąć współpracę z gabinetem doktor Perczak, która przeprowadziła już konsultacje ze swoimi pracownikami. Otrzymałem nawet pozytywną odpowiedź, że podjęliby się prowadzenia profilaktyki dentystycznej. Pozostaje kwestia negocjacji, m.in. ustalenia cen za usługę – relacjonuje Waldemar Chudzik.
Teraz gmina przelicza i szacuje koszty. Niestety, ale w związku z pandemią, rozmowy się obecnie zatrzymały.
Okazuje się, że nie wchodzi w grę zaproszenie do Mroczej dentobusu. Na mobilne gabinety stomatologiczne nałożono teraz spore ograniczenia, aby nie narażać na zakażenia uczniów szkół.
- W takich dentobusach dzieci wchodzą i wychodzą dosłownie hurtowo, jeden za drugim. Trudno takie działanie nazwać w ogóle profilaktyką. Opinię tą wyrobiłem sobie poprzez zasięgnięcie informacji w różnych gabinetach stomatologicznych – powiedział zastępca burmistrza Mroczy.
Według wiceburmistrza gabinety stomatologiczne otrzymują dofinansowanie z NFZ w wysokości 9 tys. zł za miesiąc pracy przy maksymalnym obłożeniu. Z pieniędzy tych muszą być opłacone: sprzęt, personel oraz wszelkie materiały.
- Jest to po prostu niewykonalne. Nie udało mi się znaleźć gabinetu stomatologicznego, który wszedłby w taką umowę z NFZ. Wręcz przeciwnie – ci którzy weszli, po chwili wychodzą z niej i nie chcą takich usług świadczyć, bo nie mogą spiąć tego finansowo. Takie są realia – dodał Waldemar Chudzik.
W tej sytuacji gmina Mrocza, chce zadbać przede wszystkim o profilaktykę.
- Chciałbym, żeby to było połączone z ogólną oceną, z możliwym uczestnictwem rodzica, aby ten miał wiedzę, co zrobić dalej z dzieckiem i jaki jest jego stan. Jeśli nie będzie to możliwe, to wtedy opracowano by kartę stanu stomatologicznego dziecka, aby rodzic wiedział, w jakim kierunku mają pójść dalsze działania mające na celu poprawienie zdrowia ucznia. Chodzi to o pełny zakres profilaktyki.
- Będziemy prowadzić dalsze rozmowy i na końcu poszukamy pieniędzy w budżecie gminy. Chcemy zapewnić dzieciom jakąkolwiek opiekę dentystyczną. Dopóki jednak nie zwiększy się dofinansowanie z NFZ, to żaden lekarz dentysta nie wejdzie w takie usługi, bo to się nie opłaca, a zmusić do tego też nie można. Za usługi zatem płacić ma gmina. Na barkach rodzica spoczywać będzie dalszy proces ewentualnego leczenia dentystycznego zgodnie ze wskazaniami uzyskanymi na podstawie przeprowadzonych badań – poinformował Waldemar Chudzik.
Więcej: mrocza24.pl

CZYTAJ TAKŻE:
-
Stomatologia: więcej porad, mniej świadczeniodawców
newsDENT -
Program badań przesiewowych pacjentów pod kątem zapalenia przyzębia
newsDENT -
NHS: usunięcie niewłaściwego zęba nie będzie zdarzeniem niepożądanym
newsDENT -
Ewolucji koronawirusów c.d.
newsDENT -
MZ oględnie o szkolnych gabinetach stomatologicznych
newsDENT -
Najnowsze notowania kursu zębów mlecznych
lifeDENT -
Czyszczenie zębów w skali nano
techDENT -
Koronawirus 2 marca: 216 zgonów i 7930 zakażeń
newsDENT
-
Walka o ochronę gabinetów stomatologicznych przed upadkiem
lexDENT -
Sprzeciw wobec pomysłu ustanowienia zawodu: specjalista techniki dentystycznej
lexDENT -
Koronawirus 22 lutego 2021 r.: 17 zgonów przy 3 890 zakażeniach
newsDENT -
Kompetencje specjalistów do spraw techniki dentystycznej
lexDENT -
Są nielimitowane świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży
lexDENT -
Wrocław: dwaj dentyści nagrodzeni za pracę podczas pandemii
newsDENT -
Dentysta zdiagnozuje boreliozę?
techDENT -
Koronawirus 1 marca 2021 r. 24 zgony i 4786 zakażeń
newsDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Bełchatów, łódzkie -
lekarz dentysta
Działdowo, mazowieckie -
lekarz dentysta
Niepołomice, małopolskie -
lekarz dentysta
Wrocław, dolnośląskie