PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielkopolska: kto z lekarzy musi być wykluczony z pracy przy zwalczaniu epidemii?

en
30-10-2020, 14:05
Wielkopolska: kto z lekarzy musi być wykluczony z pracy przy zwalczaniu epidemii? WIL zbiera informacje od lekarzy i lekarzy dentystów (fot. pixabay)
Prezes ORL WIL Artur de Rosier zwrócił się 30 października 2020 roku do wielkopolskiego środowiska lekarskiego z prośbą o zaktualizowanie informacji na temat okoliczności wykluczających ich z pracy w szpitalach „covidowych".

W liście Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej  Artura de Rosier czytamy:

„Koleżanki i Koledzy,

 W ostatnich dniach docierają do nas sygnały o głosowanej w Sejmie RP nowej „ustawie covidowej”, której ostateczny kształt nie został jeszcze opublikowany. Jednocześnie do Wielkopolskiej Izby Lekarskiej wpłynęło pismo Wojewody Wielkopolskiego z prośbą o pomoc w zorganizowaniu kadr do zwalczania epidemii.

Czas pandemii to dla środowiska lekarskiego, ale i dla innych pracowników medycznych oraz kadry zarządzającej czas wielu wyzwań, walki z przeciwnościami losu, obaw o zdrowie pacjentów – zarówno tych, u których stwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, jak i tych z różnymi innymi schorzeniami w tym pacjentów „ostrych”, w stanie zagrożenia życia, którzy jeszcze nie mają pozytywnego wyniku na obecność wirusa SARS-CoV-2, ale także pacjentów poradni POZ i AOS wymagających przewlekłego leczenia. To także czas próby dla naszych słabości czy też fizycznego i psychicznego wyczerpania i bezradności.

W projekcie „nowej ustawy covidowej” między innymi wskazano samorządy zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów oraz pielęgniarek i położnych jako podmioty zobowiązane do przekazania właściwym Wojewodom czy też Ministrowi Zdrowia zweryfikowanych list lekarzy, którzy w drodze decyzji administracyjnej tych organów, mogą zostać skierowani do zwalczania epidemii.

Mamy w pamięci okres wiosenny, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały od Wojewodów o poszukiwaniu kadr medycznych. Jak zapewne wielu z Was pamięta Wielkopolska Izba Lekarska przeprowadziła w tamtym okresie akcję, podczas której zebraliśmy od Was dobrowolne oświadczenia, w których wskazywaliście na okoliczności wykluczające udział w kierowaniu do pracy w szpitalach „covidowych”.

Ponieważ chcemy, by na listach osób mogących zostać skierowanych do zwalczania epidemii nie znalazła się żadna osoba spełniająca przesłanki wykluczenia proszę wszystkich Was o zapoznanie się ponownie z tymi przesłankami i – jeżeli im podlegacie a nie wykonaliście tego na wiosnę – wypełnienie stosownego oświadczenia i przesłanie na adres katarzyna.michalska@wil.org.pl.

 Artur de Rosier – Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej”

 Złożone dotychczas oświadczenia są ważne i nie ma potrzeby składania ich po raz kolejny.

 Więcej: wil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lekarz dentysta   WIL   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH