PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu partner portalu

Wielkopolska: ilu dentystów oczekuje w wakacje na dzieci i młodzież?

Autor: miro • Źródło: ms
13-07-2021, 14:47
Od początku 2021 r. do końca maja w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych wyłącznie dla dzieci i młodzieży, 16 placówek w Wielkopolsce zrealizowało poniżej 50 proc. umowy. Dostęp do trzech z nich był całkowicie niemożliwy, gdyż nie wykazały żadnej działalności. To gabinety znajdujące się na terenie szkół. Co dalej?

- Po pandemii wyraźnie odczuwamy skutki braku wizyt dzieci u dentysty. Młodzi pacjenci pojawiają się w naszych gabinetach z zaawansowaną próchnicą, często także z obrzękiem i ropniem. To już stan, który bezwzględnie zagraża zdrowiu, a nawet życiu dziecka – zauważa Aneta Olszewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej. -  Z moich obserwacji wynika, że tylko jedna trzecia rodziców zgłaszała się z dziećmi w okresie pandemii na regularne leczenie – dodaje konsultant.

- Nadal dość powszechne jest u rodziców przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci się nie leczy. Tymczasem to właśnie one są ważnym elementem wpływającym na kształtowanie się zgryzu. Próchnica to poważna choroba zakaźna, a w zębach mlecznych przebiega znacznie szybciej niż w stałych i może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia i utraty – mówi Barbara Biedziak, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortodoncji. - Przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzi do przemieszczania się sąsiednich zębów, a w konsekwencji brakuje miejsca dla zębów stałych i są one stłoczone - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH