PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielkopolska: ilu dentystów oczekuje w wakacje na dzieci i młodzież?

Autor: miro • Źródło: ms
13-07-2021, 14:47
Wielkopolska: ilu dentystów oczekuje w wakacje na dzieci i młodzież? Dentyści oczekują na pacjentów, na dzieci i młodzież (fot. unsplash)
Od początku 2021 r. do końca maja w zakresie świadczeń ogólnostomatologicznych wyłącznie dla dzieci i młodzieży, 16 placówek w Wielkopolsce zrealizowało poniżej 50 proc. umowy. Dostęp do trzech z nich był całkowicie niemożliwy, gdyż nie wykazały żadnej działalności. To gabinety znajdujące się na terenie szkół. Co dalej?
  • W woj. wielkopolskim na 49 gabinetów stomatologicznych w szkołach, aż 11 podmiotów wykonało od stycznia do maja 2021 r. umowy na poziomie poniżej 50 proc.
  • Po pandemii wyraźnie są odczuwane skutki braku wizyt dzieci u dentysty. Młodzi pacjenci pojawiają się w gabinetach z zaawansowaną próchnicą, często także z obrzękiem i ropniem.
  •  Kuratorium Oświaty w Poznaniu przed inauguracją roku szkolnego będzie zachęcać dyrektorów szkół do tworzenia kolejnych gabinetów dentystycznych. 

Gabinety w szkołach także w wakacje

W szkołach prowadzone są nie tylko gabinety wyłącznie dla pacjentów poniżej 18. roku życia. Wiele z nich to placówki ogólnostomatologiczne, gdzie mogą się leczyć również dorośli. Dostęp do nich nie jest więc ograniczony, np. wyłącznie dla uczniów szkoły, na terenie której się znajdują.

W Wielkopolsce działa 95 gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz 600 gabinetów stomatologii ogólnej, które mają podpisaną umowę z NFZ. W gabinetach ogólnostomatologicznych mogą się leczyć zarówno dzieci, jak i dorośli.

- W woj. wielkopolskim na 49 gabinetów stomatologicznych w szkołach, aż 11 podmiotów wykonało od stycznia do maja 2021 r. umowy na poziomie poniżej 50 proc. Cztery z nich w ogóle nie przyjmowały pacjentów. Na podstawie sprawozdań widzimy, że wiele gabinetów dentystycznych w Wielkopolsce mogłoby przyjmować zdecydowanie więcej pacjentów, niż robiło to przez ostatnie miesiące. Przypominamy, że pacjenci poniżej 18. roku życia mogą korzystać nie tylko z gabinetów, które mają podpisane umowy wyłącznie na świadczenia dla dzieci i młodzieży, ale również z gabinetów ogólnostomatologicznych – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

 Apel o leczenie stomatologiczne dzieci także w wakacje

- W wakacje dzieci zwykle spędzają sporo czasu w domach, a nieco więcej miewają go także rodzice. To dobry moment, żeby nadrobić stomatologiczne zaległości i udać się do dentysty choćby na przegląd – uważa Agnieszka Pachciarz.

Pomimo wakacji gabinety dentystyczne w szkołach mają być czynne w lipcu i sierpniu (poza przerwami urlopowymi).

Kuratorium Oświaty w Poznaniu wystąpiło z apelem do dyrektorów szkół, żeby dostęp do placówek na ich terenie nie był w żaden sposób ograniczony.

- W ostatnim czasie pandemia COVID-19 w Polsce wyhamowała. To dobry moment, żeby zjawić się u dentysty. Gabinety stomatologiczne w szkołach powinny być otwarte przez czas wakacji. Ich wykaz umieściliśmy na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Na naradach przed inauguracją roku szkolnego będziemy również zachęcać dyrektorów szkół do tworzenia kolejnych gabinetów dentystycznych. Na te spotkania zaprosiliśmy dr Anetę Olszewską, konsultant wojewódzką w dziedzinie stomatologii dziecięcej – wyjaśnia Aleksandra Kuź, wicekurator oświaty w

Pandemia odciska się na zębach dzieci

POLECAMY W SERWISACH