• W woj. wielkopolskim na 49 gabinetów stomatologicznych w szkołach, aż 11 podmiotów wykonało od stycznia do maja 2021 r. umowy na poziomie poniżej 50 proc.
  • Po pandemii wyraźnie są odczuwane skutki braku wizyt dzieci u dentysty. Młodzi pacjenci pojawiają się w gabinetach z zaawansowaną próchnicą, często także z obrzękiem i ropniem.
  •  Kuratorium Oświaty w Poznaniu przed inauguracją roku szkolnego będzie zachęcać dyrektorów szkół do tworzenia kolejnych gabinetów dentystycznych. 

Gabinety w szkołach także w wakacje

W szkołach prowadzone są nie tylko gabinety wyłącznie dla pacjentów poniżej 18. roku życia. Wiele z nich to placówki ogólnostomatologiczne, gdzie mogą się leczyć również dorośli. Dostęp do nich nie jest więc ograniczony, np. wyłącznie dla uczniów szkoły, na terenie której się znajdują.

W Wielkopolsce działa 95 gabinetów stomatologicznych dla dzieci i młodzieży oraz 600 gabinetów stomatologii ogólnej, które mają podpisaną umowę z NFZ. W gabinetach ogólnostomatologicznych mogą się leczyć zarówno dzieci, jak i dorośli.

- W woj. wielkopolskim na 49 gabinetów stomatologicznych w szkołach, aż 11 podmiotów wykonało od stycznia do maja 2021 r. umowy na poziomie poniżej 50 proc. Cztery z nich w ogóle nie przyjmowały pacjentów. Na podstawie sprawozdań widzimy, że wiele gabinetów dentystycznych w Wielkopolsce mogłoby przyjmować zdecydowanie więcej pacjentów, niż robiło to przez ostatnie miesiące. Przypominamy, że pacjenci poniżej 18. roku życia mogą korzystać nie tylko z gabinetów, które mają podpisane umowy wyłącznie na świadczenia dla dzieci i młodzieży, ale również z gabinetów ogólnostomatologicznych – tłumaczy Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

 Apel o leczenie stomatologiczne dzieci także w wakacje

- W wakacje dzieci zwykle spędzają sporo czasu w domach, a nieco więcej miewają go także rodzice. To dobry moment, żeby nadrobić stomatologiczne zaległości i udać się do dentysty choćby na przegląd – uważa Agnieszka Pachciarz.

Pomimo wakacji gabinety dentystyczne w szkołach mają być czynne w lipcu i sierpniu (poza przerwami urlopowymi).

Kuratorium Oświaty w Poznaniu wystąpiło z apelem do dyrektorów szkół, żeby dostęp do placówek na ich terenie nie był w żaden sposób ograniczony.

- W ostatnim czasie pandemia COVID-19 w Polsce wyhamowała. To dobry moment, żeby zjawić się u dentysty. Gabinety stomatologiczne w szkołach powinny być otwarte przez czas wakacji. Ich wykaz umieściliśmy na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Na naradach przed inauguracją roku szkolnego będziemy również zachęcać dyrektorów szkół do tworzenia kolejnych gabinetów dentystycznych. Na te spotkania zaprosiliśmy dr Anetę Olszewską, konsultant wojewódzką w dziedzinie stomatologii dziecięcej – wyjaśnia Aleksandra Kuź, wicekurator oświaty w

Pandemia odciska się na zębach dzieci

- Po pandemii wyraźnie odczuwamy skutki braku wizyt dzieci u dentysty. Młodzi pacjenci pojawiają się w naszych gabinetach z zaawansowaną próchnicą, często także z obrzękiem i ropniem. To już stan, który bezwzględnie zagraża zdrowiu, a nawet życiu dziecka – zauważa Aneta Olszewska, konsultant wojewódzki w dziedzinie stomatologii dziecięcej. -  Z moich obserwacji wynika, że tylko jedna trzecia rodziców zgłaszała się z dziećmi w okresie pandemii na regularne leczenie – dodaje konsultant.

- Nadal dość powszechne jest u rodziców przekonanie, że zębów mlecznych u dzieci się nie leczy. Tymczasem to właśnie one są ważnym elementem wpływającym na kształtowanie się zgryzu. Próchnica to poważna choroba zakaźna, a w zębach mlecznych przebiega znacznie szybciej niż w stałych i może prowadzić do ich całkowitego zniszczenia i utraty – mówi Barbara Biedziak, konsultant wojewódzki w dziedzinie ortodoncji. - Przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzi do przemieszczania się sąsiednich zębów, a w konsekwencji brakuje miejsca dla zębów stałych i są one stłoczone - dodaje.