Wielka Brytania zagranicznymi dentystami stoi

Funkcjonowanie NHS jest zależne od zagranicznych pracowników ochrony zdrowia, na szczęście dla Brytyjczyków Wielka Brytania jest atrakcyjnym krajem docelowym dla zagranicznych lekarzy dentystów, lekarzy i pielęgniarek.
Migracja dentystów z krajów o niskich i średnich dochodach uszczupla siłę roboczą zajmującą się higieną jamy ustnej w tych krajach, co jest sprzeczne z Kodeksem Postępowania Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie międzynarodowej rekrutacji personelu medycznego.
General Dental Council GDC prowadzi rejestr dentystów na podstawie ich drogi do pracy na Wyspach. Liczba dentystów zarejestrowanych w GDC zwiększyła się z 31 325 do 42 469 w okresie od 2000 do 2019 r., co stanowi wzrost netto o 36 proc. (11 144 dentystów). Ponad połowa przyrostu to zasługa dentystów wyszkolonych poza Wielką Brytanią (58 proc. - 6416).
W ciągu 7 lat (2004–2010) odsetek nowo zakwalifikowanych dentystów, wykształconych w Wielkiej Brytanii, którzy dołączyli do rejestru GDC, był znacznie niższy (34–48 proc.) niż tych, którzy uzyskali kwalifikacje poza Wyspami, głównie z EOG (52 - 66 proc.).
Całkowita liczba dentystów zasilających rejestr GDC zawsze była większa niż tych, którzy odchodzili z zawodu, z wyjątkiem 2004 r., kiedy to duża liczba dentystów z Wielkiej Brytanii (1299) zakończyła funkcjonowanie. Niedobór ten został wyrównany głównie przez dentystów wykształconych poza Wyspami.
Pomimo ogólnego wzrostu liczby zarejestrowanych stomatologów, pojawiają się doniesienia o zamykaniu gabinetów dentystycznych NHS z powodu trudności z rekrutacją dentystów w niektórych regionach kraju. Przyczyny niedoboru siły roboczej lub jej „złej dystrybucji” są złożone a od niedawna mogą być powiązane z Brexitem. Stomatologia w Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej zależna od międzynarodowej siły roboczej.
Migracja do Wielkiej Brytanii nie jest nowym zjawiskiem. Już w 1878 r. dentyści, którzy uzyskali kwalifikacje w USA, rejestrowali się w General Council of Medical Education and Registration, aby pracować w Wielkiej Brytanii. Było to na długo przed utworzeniem NHS (1948 r.). Zmiana systemu finansowania usług medycznych spowodowała exodus przeszkolonych w Wielkiej Brytanii pracowników ochrony zdrowia, niechętnych do pracy w NHS, a to doprowadziło w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku do znaczącej rekrutacji lekarzy, lekarzy dentystów przeszkolonych w Indiach i pielęgniarek z Karaibów.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Koronawirus 23 stycznia: 346 zgonów i 6322 zakażeń
newsDENT -
Przy niedoborze witaminy D cztery razy wyższe ryzyko COVID-19
techDENT -
Lekarz i lekarz dentysta spoza UE: niebezpieczne „uproszczenia” ministra zdrowia
lexDENT -
Andrzej Matyja: pwz nadaje wyłącznie samorząd lekarski, a nie Ministerstwo Zdrowia
lexDENT -
Centrum Estetique na szybkiej ścieżce rozwoju
bizDENT -
UM we Wrocławiu: wolnych 6 etatów dla asystentów na stomatologii
eduDENT -
MZ o kwotach zaliczkowych według formuły 1/12
lexDENT -
Częstochowa przeznacza pieniądze na stomatologię dziecięcą
bizDENT
-
NFZ: bezlimitowe świadczenia stomatologiczne dla pacjentów do 18 r. ż.
newsDENT -
Obowiązek sprawozdawczy w 2021 r.
lexDENT -
Z sądu: dentysta nie zawinił uszkodzenia nerwu trójdzielnego
lexDENT -
W szpitalach węzłowych szczepieni dentyści przeciwko COVID-19
newsDENT -
COVID-19: gdzie telefonować w sprawie szczepień grupy zero
newsDENT -
Umowy z NFZ pokazują postępującą agregację rynku stomatologicznego, czy tylko?
newsDENT -
Lekarze i lekarze dentyści: zasady pracy w pandemii nie do przyjęcia
lexDENT -
OIL Gdańsk: rozliczenia kontraktów stomatologicznych
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Mielec, podkarpackie -
lekarz dentysta
Katowice, Giszowiec, śląskie -
lekarz dentysta
Przemyśl, podkarpackie -
lekarz dentysta
Warszawa, mazowieckie