PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielka Brytania zagranicznymi dentystami stoi

ms
01-12-2020, 13:24
Wielka Brytania zagranicznymi dentystami stoi Dentyści spoza Zjednoczonego Królestwa ratują Brytyjczyków (foto: pixabay)
Według danych z końca 2019 r. 28 proc. wszystkich zarejestrowanych dentystów w Wielkiej Brytanii uzyskało kwalifikacje poza Zjednoczonym Królestwem (18 proc. w 2000 r.). Od 2000 do 2019 r. odnotowano wzrost liczby absolwentów, którzy ukończyli studia w Wielkiej Brytanii o 17 proc. Dynamika napływu dentystów z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) wyniosła w tym czasie aż 214 proc.

Funkcjonowanie NHS jest zależne od zagranicznych pracowników ochrony zdrowia, na szczęście dla Brytyjczyków Wielka Brytania jest atrakcyjnym krajem docelowym dla zagranicznych lekarzy dentystów, lekarzy i pielęgniarek.

Migracja dentystów z krajów o niskich i średnich dochodach uszczupla siłę roboczą zajmującą się higieną jamy ustnej w tych krajach, co jest sprzeczne z Kodeksem Postępowania Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie międzynarodowej rekrutacji personelu medycznego.

General Dental Council GDC prowadzi rejestr dentystów na podstawie ich drogi do pracy na Wyspach. Liczba dentystów zarejestrowanych w GDC zwiększyła się z 31 325 do 42 469 w okresie od 2000 do 2019 r., co stanowi wzrost netto o 36 proc. (11 144 dentystów). Ponad połowa przyrostu to zasługa dentystów wyszkolonych poza Wielką Brytanią (58 proc. - 6416).

W ciągu 7 lat (2004–2010) odsetek nowo zakwalifikowanych dentystów, wykształconych w Wielkiej Brytanii, którzy dołączyli do rejestru GDC, był znacznie niższy (34–48 proc.) niż tych, którzy uzyskali kwalifikacje poza Wyspami, głównie z EOG (52 - 66 proc.).

Całkowita liczba dentystów zasilających rejestr GDC zawsze była większa niż tych, którzy odchodzili z zawodu, z wyjątkiem 2004 r., kiedy to duża liczba dentystów z Wielkiej Brytanii (1299) zakończyła funkcjonowanie. Niedobór ten został wyrównany głównie przez dentystów wykształconych poza Wyspami.

Pomimo ogólnego wzrostu liczby zarejestrowanych stomatologów, pojawiają się doniesienia o zamykaniu gabinetów dentystycznych NHS z powodu trudności z rekrutacją dentystów w niektórych regionach kraju. Przyczyny niedoboru siły roboczej lub jej „złej dystrybucji” są złożone a od niedawna mogą być powiązane z Brexitem. Stomatologia w Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej zależna od międzynarodowej siły roboczej.

Migracja do Wielkiej Brytanii nie jest nowym zjawiskiem. Już w 1878 r. dentyści, którzy uzyskali kwalifikacje w USA, rejestrowali się w General Council of Medical Education and Registration, aby pracować w Wielkiej Brytanii. Było to na długo przed utworzeniem NHS (1948 r.). Zmiana systemu finansowania usług medycznych spowodowała exodus przeszkolonych w Wielkiej Brytanii pracowników ochrony zdrowia, niechętnych do pracy w NHS, a to doprowadziło w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku do znaczącej rekrutacji lekarzy, lekarzy dentystów przeszkolonych w Indiach i pielęgniarek z Karaibów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   stomatolog   NHS  

POLECAMY W SERWISACH