PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wielka Brytania: dentyści wracają do pracy pełną parą?

Autor: nieck • Źródło: kan
21-07-2020, 11:36
Wielka Brytania: dentyści wracają do pracy pełną parą? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Od 20 lipca gabinety stomatologiczne na terenie Irlandii Północnej mogą funkcjonować w pełnym zakresie jak sprzed pandemii.

Jedną z restrykcji obowiązujących jest wydłużony czas na przyjęcie jednego pacjenta – do 60 minut – by gabinet mógł przejść gruntowną dezynfekcję. Jednak dentyści narzekają, że braki w środkach ochrony indywidualnej są barierą skutecznie ograniczającą działanie niektórych praktyk w Północnej Irlandii.

Główne dostawy środków ochrony osobistej zaczęły się dopiero po 20 lipca. Rozdystrybuowanych ma być blisko 3 mln tych środków, także wśród dentystów. To oznacza co najmniej tydzień zwłoki w w powrocie do normalnej pracy . Rękawiczki i fartuchy są wymagane nawet do wykonywania czynności nie związanych z generowaniem areozolu.

Do tej pory świadczono jedynie pomoc stomatologiczną w nagłych wypadkach, pacjenci mogli się zgłaszać do jednego z pięciu centrów stomatologicznych na terenie Irlandii Północnej.

 Mimo ogłoszenia powrotu do normalnego trybu funkcjonowania stomatologia przechodzi poważny kryzys, jak ostrzegał w programie BBC dentysta Alan Clarke, prowadzący praktykę w Belfaście.

Lekarze dentyści zwyczajnie nie są w stanie udźwignąć kosztów związanych z funkcjonowaniem w obecnym reżimie bezpieczeństwa sanitarnego i będzie musiała zamknąć swoje praktyki. – Pacjenci dzwonią do gabinetów, ale nadal nie będą przyjmowani.  – Sytuacja jest tak trudna, że nie można mówić o nadchodzącym kryzysie, kryzys ma miejsce dokładnie teraz – mówi Alan Clarke.

Koszt środków ochrony osobistej potrzebnych do wykonywania zabiegów wytwarzających aerozol przekracza możliwości finansowe wielu lekarzy dentystów. 

Jeden z nich przyznał, że w czasach przed pandemią przyjmował dziennie 20-30 pacjentów, przy obecnych restrykcjach ledwie jedną piątą tej liczby. Co oczywiście znacznie odbije się na dochodach. Wielu dentystów, żeby utrzymać się na rynku, zamiast leczyć próchnicę zacznie wykonywać bardziej dochodowe zabiegi - jak chociażby zabiegi protetyczne.

Więcej: bbc.com

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie stomatologiczne   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH