PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Wiceprezes NRL krytycznie o projekcie zarządzenia NFZ zmieniającego wycenę świadczeń

Autor: miro • Źródło: ms
09-06-2020, 17:57
Wiceprezes NRL krytycznie o projekcie zarządzenia NFZ zmieniającego wycenę świadczeń Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Andrzej Cisło wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL skomentował projekt zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego realizacji świadczeń stomatologicznych, a dokładnie zaproponowanych korekt w wycenie niektórych procedur. Niektórych, bo wiele pozostało na dotychczasowym, dramatycznie niskim poziomie.

Andrzej Cisło napisał:
Umowy o udzielanie świadczeń stomatologicznych, podpisywane były z NFZ w znacznej większości ponad 2 lata temu, w zupełne innych warunkach, niż te, jakie mamy obecnie. Koszty udzielania świadczeń i utrzymania gabinetów w czasie trwającej pandemii koronawirusa wzrosły niepomiernie.

Stomatologia ma tu swoja specyfikę, gdyż zaleceniami Ministerstwa Zdrowia ogranicza się liczbę możliwych przyjęć, co wobec zwiększonych kosztów utrzymania reżimu sanitarnego prowadzi do sytuacji, gdy refundacja wizyty stomatologicznej nie pokrywa nawet podstawowych kosztów.

Odmawia się finasowania teleporad, a tych było i jest dużo, gdyż pacjenci, którzy z powodu limitu nie mogą być przyjęci wymagają porody zdalnej.

W szczególnie trudnej sytuacji są gabinety szkolne: zakaz działalności jest zniesiony, ale rozpoczynają się wakacje. Ponad wszelką wątpliwość nie uda im się wypracować kontraktu tegorocznego.

Władze publiczne zdają się nie dostrzegać tych problemów. Zaproponowany 2 czerwca 2020 r. przez prezesa NFZ projekt zarządzenia dotyczący finansowania świadczeń stomatologicznych na czas epidemii, zostało negatywnie oceniony przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zdaniem Prezydium NRL jedyny zasługujący na poparcie aspekt projektu w postaci zmiany wyceny świadczeń endodontycznych, nie równoważy niedostatków projektu.

Na czas epidemii Fundusz proponuje zwiększenie wartości średnio o niecałe 10 proc. tylko wobec najniżej wycenianych świadczeń pomocy doraźnej. I to tylko w 2 z 7 zakresów leczenia stomatologicznego, gdzie rozliczenia oparte są na punkcie rozliczeniowym.

Samorząd lekarzy i lekarzy dentystów ocenia, że „uzysk” z takiej zmiany dałby wyższą wycenę wizyty zaplanowanej na 1 godzinę o 2-4,5 zł. (…)

W obecnej sytuacji rośnie liczba zapowiedzi wypowiedzenia umowy z NFZ z powodu braku należytej wyceny świadczeń.

Tymczasem wobec spodziewanej recesji gospodarczej wzrosną oczekiwania pacjentów co do możliwości pozyskania świadczeń stomatologicznych finansowanych ze środków publicznych.

Wzywamy do natychmiastowego podjęcia z Naczelną Radą Lekarską rozmów dotyczących finansowania świadczeń stomatologicznych w perspektywie przynajmniej najbliższych 12 miesięcy.

Istnieje bogaty wachlarz rozwiązań możliwych do zastosowania w ramach obowiązujących przepisów, umożliwiających wykonywanie zawartych z Funduszem umów.

Żaden z lekarzy dentystów nie chce rezygnować z leczenia pacjentów w ramach świadczeń gwarantowanych, w szczególności z leczenia dzieci, ale nie można zaakceptować sytuacji, w której koszty udzielania świadczeń będą przewyższały przychody z tytułu umów.

Więcej: NIL

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH