PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

WHO o "niepilnych" zabiegach stomatologicznych

en
27-11-2020, 11:20
WHO o Światowa Organizacja Zdrowia (fot. Archiwum)
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaktualizowała swoje „Uwagi dotyczące świadczenia podstawowych usług w zakresie zdrowia jamy ustnej w kontekście COVID-19”, poprawiając sformułowanie "nieistotne" na „niepilne” świadczenia opieki stomatologicznej.

Wydane w sierpniu wytyczne początkowo zalecały opóźnienie rutynowej opieki zdrowotnej jamy ustnej, "nieistotnych" zabiegów, aż do czasu wystarczającego zmniejszenia wskaźników transmisji COVID-19  lub gdy odpowiednio zmienią się oficjalne zalecenia na szczeblu krajowym, niższym lub lokalnym. 

Organizacje dentystyczne, w tym Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) oraz Towarzystwo Badań Stomatologicznych (IADR) wyraziły zaniepokojenie tymi wytycznymi, w szczególności używaniem przez nie słów „nieistotne” oraz pomijaniem przez nie lokalnej skuteczności w kontrolowaniu pandemii.

Na przykład American Dentist Association nie zgadziło się z zaleceniami WHO, ponieważ zdrowie jamy ustnej jest integralną częścią ogólnego stanu zdrowia, zaś rutynowa higiena jamy ustnej jest niezbędna we wczesnym wykrywaniu, zapobieganiu i kontroli chorób jamy ustnej. ADA stwierdziło również, że stomatologia skutecznie zarządzała ryzykiem infekcji i zapewnia bezpieczeństwo w trakcie realizowania świadczeń.

FDI i IADR współpracowały z WHO nad aktualizacją wytycznych, i w efekcie określenie „nieistotne” zostało zmienione na „niepilne”. Australijskie Stowarzyszenie Stomatologiczne poinformowało również, że FDI podziękowało swoim członkom za solidarność w znalezieniu skutecznych rozwiązań w walce z pandemią COVID-19.

Więcej: DentistryToday.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH