PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

WHO o globalnym sojuszu w sprawie szczepionek chroniących przed COVID-19

smn
15-09-2020, 08:38
WHO o globalnym sojuszu w sprawie szczepionek chroniących przed COVID-19 WHO wprowadza sojusz na rzecz szczepień chroniących przed COVID-19 (fot. Archiwum)
Sojusz na rzecz szczepień przeciwko COVID-19 organizowany przez WHO ma na celu zapewnienie szczepionki osobom najbardziej zagrożonym na całym świecie, czyli  pracownikom ochrony zdrowia.

COVAX jest częścią akceleratora ACT WHO i ma na celu przyspieszenie opracowywania i sprawiedliwy dostęp do szczepionek, terapii i diagnostyki w celu zwalczania pandemii. 

Program skupia się wokół 9 potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19. Według planów COVAX ma zabezpieczyć dostawę 2 miliardów dawek szczepionek do krajów, które przystąpią do programu. Celem programu jest także zapewnienie i utrzymanie cen na jak najniższym poziomie. Skoro początkowo podaż szczepionek COVID-19 będzie ograniczona, priorytetem jest zapewnienie jej pracownikom ochrony zdrowia.

Kraje, które chcą uczestniczyć w globalnym planie COVAX, mają czas do 18 września na potwierdzenie przystąpienia do programu i uiszczenie wstępne płatności do 9 października. W innym wypadku globalne ożywienie gospodarcze się opóźni - mówi szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Do tej pory, intencję dołączenia do sojuszu wyraziła około 80 krajów o wyższych dochodach. Wciąż jednak wiele z nich musi potwierdzić swój zamiar przystąpienia do sojuszu, do końca tego tygodnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WHO   COVID-19  

POLECAMY W SERWISACH