PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

WHO i FDI wspólnym głosem o profilaktyce zdrowia jamy ustnej

Autor: miro • Źródło: ms
31-05-2021, 09:30
WHO i FDI wspólnym głosem o profilaktyce zdrowia jamy ustnej WHO razem z FDI pryncypialnie o zdrowiu jamy ustnej
W czwartym dniu 74. sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia - WHA74 (trwa od 24 maja do 1 czerwca 2021 r.). potwierdzono wspólne działania na rzecz zdrowia jamy ustnej. Zatwierdzono rezolucję, która została przedłożona na początku 2021 r. na posiedzeniu wykonawczym WHO.

W ten sposób – jak uważa FDI - skutecznie przywrócone zostało zdrowie jamy ustnej do globalnego programu zdrowotnego.

Rezolucja wzywa państwa członkowskie do:
- zajęcia się kluczowymi czynnikami ryzyka chorób jamy ustnej,
- zwiększenia potencjału zawodowego pracowników ochrony zdrowia jamy ustnej w zakresie świadczenia spójnej i wysokiej jakości opieki,
- włączenia zdrowia jamy ustnej do programów powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

FDI złożyło oświadczenie wraz z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Badań Stomatologicznych (International Association for Dental Research IADR), popierające rezolucję. Jego treść spotkała się z poparciem organizacji zajmujących się chorobami niezakaźnymi (NCD), w tym: Smile Train (organizacja non-profit, zajmującą się zdrowiem jamy ustnej), NCD Alliance, International Diabetes Federation, ISN (choroby nerek), World Heart Federation.

Jak wiadomo schorzenia jamy ustnej dotykają prawie połowę światowej populacji i są silnie związane z innymi chorobami niezakaźnymi. Optymalny stan zdrowia jamy ustnej zostanie osiągnięty tylko wtedy, gdy odpowiedź zostanie uwzględniona w programach NCD i UHC (United Healthcare).

FDI wzywa państwa członkowskie do przyjęcia proponowanej rezolucji i wzmocnienia działań służących:

1. Rozwiązaniu problemu rozszczepów ustno-twarzowych, poprzez dostęp do do przystępnej cenowo akceptowanej fluoryzowanej pasty do zębów oraz, w stosownych przypadkach, do fluoryzacji wody na poziomie określonych społeczności.

2. Promowaniu badań stomatologicznych - w celu wzmocnienia profilaktyki, ukazania powiązań chorób jamy ustnej z innymi chorobami niezakaźnymi, takimi jak: cukrzyca, niewydolność serca, udar, choroby nerek, zaburzenia psychiczne i neurologiczne, przewlekłe choroby układu oddechowego i nowotwory.

4. Tworzeniu niedrogich, alternatywnych dla amalgamatu stomatologicznego materiałów stomatologicznych.

3. Wzmocnieniu zaangażowania w programy dotyczące zdrowia jamy ustnej specjalistów zajmujących się zdrowiem jamy ustnej, krajowych stowarzyszeń dentystycznych i innych organizacji społeczeństwa obywatelskiego (w działania te, zaangażowane muszą być oczywiście także osoby cierpiące na choroby jamy ustnej).

4. Promowaniu inicjatyw, takich jak proponowana rezolucja w sprawie cukrzycy i wdrożeniu mapy drogowej NCD na lata 2023–2030 (przedsięwzięcia te powinny być zintegrowane i dostosowane do rezolucji w sprawie zdrowia jamy ustnej).

Państwa członkowskie muszą zapewnić, aby proponowana globalna strategia dotycząca zdrowia jamy ustnej, plan działania, cele na 2030 r. i „najlepsze inwestycje” miały na celu włączenie zdrowia jamy ustnej do krajowych strategii dotyczących chorób niezakaźnych i do budżetów zdrowotnych. Należy skoncentrować się na wspólnych czynnikach ryzyka.

Ważne jest także:
- włączenie niezbędnych usług w zakresie zdrowia jamy ustnej do pakietów świadczeń UHC;
- wzmocnienie pracowników zajmujących się higieną jamy ustnej poprzez tworzenie multidyscyplinarnych zespołów opieki oraz poprzez poprawy nadzoru stanu zdrowia jamy ustnej.

programie FDI "Wizja 2030", określającym zasady zapewnienia optymalnego zdrowia jamy ustnej, podano kilka przykładów krajowych działań w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
WHO   FDI   profilaktyka próchnicy   zdrowie jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH