PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

WHO: brak dowodów,że szczepionka AstraZeneca powoduje powikłania

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
15-03-2021, 15:41
WHO: brak dowodów,że szczepionka AstraZeneca powoduje powikłania WHO zabiera głos w dyskusji na temat skutków szczepionki AstraZeneca (fot. Unsplash)
Jak dotąd nie ma żadnych dowodów wskazujących, że przypadki zakrzepów krwi u szczepionych przeciwko Covid-19 miały związek ze szczepionką, stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia.

W oświadczeniu przysłanym agencji odnoszącym się do doniesień o kilkudziesięciu przypadkach problemów z krzepliwością krwi wśród milionów zaszczepionych preparatem AstraZeneca, WHO zachęciła do kontynuacji szczepień.

- Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych dowodów, że incydenty zostały spowodowane przez szczepionkę. Ważne jest, by kampanie szczepień były kontynuowane, tak byśmy mogli ratować życie i powstrzymać ciężką chorobę powodowaną przez wirusa - stwierdził rzecznik organizacji Christian Lindmeier.

Jednocześnie podkreślił, że jak tylko WHO osiągnie pełną wiedzę na temat tych przypadków i jak tylko pojawią się informacje, które by zmieniły rekomendacje, zostanie to natychmiast zakomunikowane.

- To normalne, kiedy kraje sygnalizują potencjalne negatywne zdarzenia. Nie oznacza to, że są one związane ze szczepieniem, ale dobrą praktyką jest ich zbadanie - powiedział rzecznik.

W poniedziałek Holandia była kolejnym krajem, który wstrzymał szczepienia z użyciem preparatu AstraZeneca. Wcześniej zrobiły to m.in. Norwegia, Dania, a poza Europą także Tajlandia. Jednocześnie większość państw zdecydowało się kontynuować używanie środka. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   powikłania   COVID-19   szczepionka  

POLECAMY W SERWISACH